YouTube Kanal Geliştirme Rehberi

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
YouTube Kanal Geliştirme Rehberi
Artık herkes internetten para kazanma düşüncesinde. Siz de bu düşüncede olmalısınız ki şu an bu yazıyı okuyorsunuz. İnternetten para kazanma kulağa oldukça hoş gelen bir tabir olsa da gerçekten zor ve emek gerektiren işlerden bir tanesidir. Bu şekilde para kazanma yollarından biri olan YouTube, parasını cebine koymuş ve video çekerek para kazanmak isteyen herkese hitap eden bir platform. Bu yazımızda ise YouTube ile para kazanma, YouTube kanal geliştirme işlemlerini anlatacağız.

Proje Üretme
İlk olarak elbette ne tarz bir kanal açacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Şunu başta belirtmek gerekiyor ki artık seslendirme yaparak yahut yazı girerek enler listesi oluşturmak tutmaz. Eğer enler gibi listeler ile para kazanmak istiyorsanız, siziz blog açmaya davet etmemiz gerekiyor. Sosyal deney, kişisel vlog gibi kanallar eğer hitap şekliniz iyiyse oldukça kazandıran ve tutan YouTube kanal fikirlerindendir.

Ekipman Temini
YouTube ile para kazanmaya başlamak, bir kanal açarak geliştirmek için projeni geliştirdiniz. Akabinde çekeceğiniz videolar için ekipman almanız gerekiyor. Bütçenizin sınırlı ve çok üst düzey olmadığını varsayarak size gerekenler şunlardır:

  • Kamera: Kamera almak için Teknosa, Vatan Bilgisayar ve Media Market’i tercih edebilirsiniz. Çeşitli ve uygun fiyata vlog kameraları oldukça fazla. Buralardan taksitli olarak kamera temin edebilirsiniz.
  • Yaka Mikrofonu: Aldığınız vlog kamerası elbette iyi çekimler yapacak ve sesini iyi derecede alacaktır fakat daha pürüzsüz ve kaliteli bir ses için mikrofon almanız şart.
  • Bilgisayar: Eğer bilgisayarınız çeşitli video düzenleme programlarını kaldıramayacak kadar eski ise yeni bir bilgisayar almanız şart oluyor. Bu tarz işleri yapabileceğiniz bir bilgisayar, size ortalama 6bin₺’ye mâl olacaktır.
Yukarıda verilenlerde 3. Madde olan bilgisayar konusuna şöyle bir açıklık getirebilirsiniz. Webmaster forumlarından yahut internetten video düzenleme işi yapan kişiler ile anlaşarak, çektiğiniz videoları onlara gönderebilir ve düzenlenerek geri alabilirsiniz. Video düzenleme programları öğrenmesi ve kullanması biraz zaman alan üst düzey programlardır.

Tüm her şeyi hallettikten sonra YouTube kanalınız için logo ve kapak tasarımı yaptırmalısınız. Unutmayın, kurumsal kimlik her şeyden önemlidir. Abonelerinize ve ziyaretçilere bu işi profesyonel olarak yaptığınızı göstermek adına bir grafiker ile anlaşarak video kapak fotoğrafları dahil tüm tasarım işlerinde beraber çalışabilirsiniz.

YouTube ile para kazanmaya başlamak için yukarıda verilenler ile beraber ortalama 10bin₺ kadar bir bütçe gerekebiliyor. Bu bütçeyi hesaplar iken her şeye sıfırdan ve orta-üst düzey baz alındı. YouTube kanalı hala günümüzde en çok kazandıran iş fikirlerinden bir tanesidir.