Yer Sağlayıcı Belgesi Nedir? YS Belgesi Nasıl Alınır?

Web

Kullanıcı
8 Mart 2020
6
0
Samsun
#1
Yer Sağlayıcı Belgesi Nedir? YS Belgesi Nasıl Alınır?
Web siteleri ile ilgilenen kişiler, hosting alarak bu işleme başlamaktadırlar. Hosting nedir kısaca açıklamak gerekir ise bir sunucu içerisinde birden fazla web sitesinin barındırılmasına denir. Hosting satmak ve bu işten para kazanmak isteyen kişiler, işe ilk olarak yer sağlayıcı adı verilen YS belgesini almak zorundadırlar. YS belgesi, hosting satışı yapan firmalara verilen bir belgedir. Ancak bugün bu belge kaldırılmış ve yerine BTK tarafından verilen bir izne dönüştürülmüştür. Önceki zamanlarda TİB tarafından verilen YS belgesi, artık BTK tarafından verilen bir izne, onaya dönmüştür.

btk-yer-saglayici.jpg

YS Belgesi Nasıl Alınır?
Geçtiğimiz yıllarda TİB kapatılarak tüm hakları ve işlemleri BTK’ya devir edilmiştir. Önceki zamanlarda TİB tarafına gereken evraklar yüklenerek başvuruda bulunuluyor ve neticesinde uygun görülerek yer sağlayıcı belgesi alınıyordu. Ancak artık bu sistem değiştirildi ve BTK’dan verilmeye başlanıldı. Yer sağlayıcı belgesinin alınmasındaki şart, sizin lehinizedir. Siz bu belge ile sunucularınızda başlarının sitelerinin barındığını, olası bir durumda sizin sadece yer sağlayıcı olduğunuzu kanıtlamış oluyorsunuz.
Yer sağlayıcı belgesi almak için BTK yer sağlayıcı belgesi sayfasına gitmeniz yeterli olacaktır. Bu web sitesi üzerinden gereken adımları izleyerek izni alabilir, sunucu kiralayarak hosting satışına başlayabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki bu iş ekip ve maddi yatırım ile olmaktadır. Yer sağlayıcı belgesini mutlaka almanız gerekmektedir.