Webmaster Tools’a Site Nasıl Eklenir?

OnuR

Kullanıcı
27 Eylül 2018
24
1
istanbul
www.googleforum.com
#1
Resimli anlatımla webmaster tools’a site nasıl eklenir hakkında daha fazla bilgi edinin!

1538132675639.png

İlk olarak bir gmal hesabına ihtiyaç vardır. Mevcut gmail hesabınız var ise direkt o hesap üzerinde kaydınızı oluşturabilirsiniz. Yoksa yeni bir gmail hesabı almalısınız. Gmail hesabını hallettikten sonra Google webmaster tools sekmesine gidiyoruz ve açılan üstteki sayfada özellik ekle butonuna tıklıyoruz.

1538132691065.png

Özellik ekle butonuna tıkladıktan sonra karşımıza çıkan bu ekranda ilgili yere site adresini yazıyoruz ve ardından ekle butonuna tıklıyoruz. Site adresini girip ekle dedikten sonra sitenizi Webmaster Tools’a başarıyla eklemiş olduk. Kaydınızı oluşturduktan sonra çeşitli işlemlerle sitenizi farklılaştırabilirsiniz. Site haritası gönderme, robots txt dosyasını Google’a tanıtma gibi işlemler buradan yapılabilir.

1538132702106.png

Site haritalarına girilerek site haritası ekleme/test etme bölümünden site haritanızın uzantısını ekleyerek işlemi yapabilirsiniz. URL’nin tamamını yazmamaya bu aşamada özen göstermeliyiz. Slaş işaretinden sonra gelen kısmı yazabiliriz.

1538132711542.png

Robots txt dosyası Webmaster Tools’a site ekleme ile ilgili bir başka konu olup son derece önemlidir. Bunun için açılan ekranda sol tarafta yer alan tarama ve robots txt test aracı sekmelerine sırası ile tıklanır. Daha önceden oluşturulan dosya bu ekranda karşınıza çıkacak olup üzerinde yapacağınız birkaç değişiklik ile gönder butonuna tıklayarak bu dosyayı Google’a göndermiş oluruz.