Web Site Fikirleri – Haber Sitesi Açmak

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
Web Site Fikirleri – Haber Sitesi Açmak
İnternetten para kazanma yollarından biri olan ve internet gazeteciliği denilen haber sitesi kurmak, her ne kadar kârlı bir iş olsa da üzerinde oldukça uğraşılması gereken projelerden bir tanesidir. Hele ki yerel haber sitesi kuracaksanız, kesinlikle iyi bir ekipman ve ekip ile bu işe girmeniz gerekiyor. Ülke ve Dünya geneli haber sitesi kurmayı düşünüyorsanız yine ekip gerekse de en azından tek başınıza bir nebze de olsa işi yürütme şansınız var demektir. Peki haber sitesi nasıl kurulur? Yerel haber sitesi kurmak mantıklı bir iş midir?

Haber Sitesi Açma Maliyeti
Haber sitesi kurmak için ilk olarak elbette bir yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Bu yazılım php ile özel kodlanmış olması gerekir çünkü WordPress alt yapısı ile kurulan haber sitesine tema kurarak yürütemezsiniz. Haber sitesi yazılımları 500₺’den başlayıp ortalama 15.000₺’ye kadar çıkabilmektedir. Google’a haber sitesi yazılımı yazarsanız çıkacak olan birçok web tasarım ajansından teklifler alabilirsiniz. Yazılım dışında gereken ekipmanlar ise eğer yerel haber sitesi kurup sahaya çıkmayacak iseniz bilgisayar, rahat bir bilgisayar koltuğu ve internettir. Aynı zamanda haber ajanslarından haber paketi satın almanız gerekiyor. Haberlerin anlık olarak size verilecek olan panele düşmesi ve sizin de vakit kaybetmeden düşen haberleri haber sitenize girmeniz gerekiyor.

Yerel haber sitesi kurmak isteyen internet kullanıcılarını çok daha yüksek maliyetler bekliyor demektir. Peki nedir bu maliyetler? Yukarıda söylenenlerin dışında bir fotoğraf/video makinesi ve orta düzeyde mikrofon almanız gerekiyor. Bu neden gerekli diye soruyor olabilirsiniz. Yerel haber sitesi kurduğunuz için sürekli şehirde olmanız ve dernekler, vakıflar, belediye veya siyasi partilerden haber çıkarmanız gerekiyor. Bunlar bayram mesajları/kutlamaları veya önemli gelişmeler olabilir.

Haber Ajans Aboneliği Almak
Haber sitesi kurduktan sonra herhangi bir haber ajansından haber aboneliği almanız gereklidir. Haberler aldığınız ajans tarafından size verilecek olan panele anlık olarak düşer ve sizin bu haberi düzenleyip sitenize girmeniz gerekir. Anlık olarak girilen haberler sayesinde sitenizin ziyaretçi çekmesi kolaylaşır. Siteyi Google’da sıralamaya sokmak ve ziyaretçi çekebilmek için mutlaka ama mutlaka Facebook gibi sosyal medya mecralarında hesap açın. Açtığınız bu hesaplarda, sitenize girdiğiniz haberleri anlık olarak paylaşırsınız. Genel olarak haber sitesi kurma maliyeti ortalama 3.500₺ ile 20.000₺ arasında değişkenlik göstermektedir.