vBulletin mi XenForo mu?

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
vBulletin mi XenForo mu?
Günümüzde her ne kadar blog siteleri çoğalsa da forum siteleri her zaman revaçta ve en sevilen siteler olmuştur. Bundan ortalama 4 – 5 sene öncesine kadar blog ismi bile çok nadir anılırken forum sitesi kurmak en gözde ve popüler projeler olmuştur. Bu süre zarfında forum siteleri zayıflarken blog siteleri yükselmiş, günümüze bakıldığında artık çoğu webmaster proje üretirken forumu da unutmuyor. Peki sağlam bir forum için dünyadaki en sağlam yazılımlardan olan vBulletin ve XenForo’dan bir tanesini seçmek gerekiyor. Enine uzununa düşündük ve böyle bir yazı yazmaya karar verdik. Siz olsanız hangisini tercih edersiniz. vBulletin mi XenForo mu?

vBulletin Lisans Fiyatları
vBulletin lisans almak artık neredeyse imkânsız hale geldi. Artan dolar kurundan dolayı vBulletin lisans ücreti 249$ olduğundan, sıfır lisans almanın bedeli ortalama 1500₺ gibi bir miktara denk geliyor. Bu fiyatlarla bir proje üretecek olursanız Lisans + Hosting + Domain + Grafik çalışmaları ile ödemeniz gereken toplam proje tutarı ilk başta 2500₺ gibi bir fiyatı buluyor.

XenForo Lisans Fiyatları
XenForo yazılımı henüz çok yeni denebilir fakat şunu unutmamak lazım ki XenForo’yu ortaya çıkaranlar vBulletin’den ayrılan mühendisler oluyor. XenForo lisans fiyatları sıfırı 160$. 160$ ise ülkemizde 1000$ civarında oluyor. Forum sitesi kurmak için proje üretenlerin Lisans + Hosting + Domain + Grafik işleri ile toplamda 1600₺ – 1700₺ civarında bir ücret çıkıyor.

İkinci El Lisans Fiyatları
Forum sitesi kurmak için tercih edilebilecek lisanslardan olan XenForo ve vBulletin sıfır fiyatlarının oldukça pahalı olduğu ortada. İkinci el lisans almak isteyenler bir hayli artıyor. İkinci el lisans fiyatlarına baktığımızda ise XenForo’da güncelliğini kaybetmemiş bir lisans 500₺- 600₺ arasında iken vBulletin 5 ikinci el lisans fiyatları 400₺ ile 500₺ bandında oluyor.

Peki tüm bu detaylardan ve ön bilgilendirmeden sonra akla gelen soru şu oluyor. XenForo mu vBulletin mi? Eğer kuracağınız forum sitesi çok detaylı ve eklenti olarak aşırı yüksek bir proje değil ise buradaki önerimiz vBulletin oluyor. Eğer vBulletin 5 değil de vBulletin 4.2.5 yahut 3.8.7 gibi alt sürüm alacak olursanız lisans fiyatları 150₺’ye kadar iniyor. XenForo’da ise en çok öne çıkan özellik şu oluyor: Güncellik ve destek forumlarının aktif olması. Sistem yeni sayılabilir düzeyde olduğu için çok fazla eklentiyi ücretsiz olarak bulabiliyorsunuz. Ayrıca destek forumları (Türkçe) bir hayli fazla ve aktif. Yani sorun olduğunda ücretsiz yardım alabileceğiniz platformlar bulunmakta.

Her iki yazılım da gayet güzel ve kullanışlı. Peki GoogleForum.Com üyelerine soruyoruz. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz? vBulletin mi XenForo mu? Ayrıca tercih ettiğiniz yazılımı neden alırdınız? Bu arada, GoogleForum.Com’un da altyapısının XenForo olduğunu unutmayın ?