Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir? SMO Nasıl Yapılır?

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir? SMO Nasıl Yapılır?
Web sitesi ile ilgilenenlerin çok iyi bildiği bir terim vardır: SEO. SEO, Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” olan bir işlemdir. Ancak SEO’dan farklı olarak bir de SMO var: Sosyal Medya Optimizasyonu. SMO denilen olay aslında SEO’da da geçmektedir. Sosyal medya platformlarını kullanarak web sitesine ziyaretçi çekmek, gelen ziyaretçilerin de içeriklerinizi kendi hesaplarına paylaşmasına verilen isim “Sosyal Medya Optimizasyonu” olarak adlandırılmaktadır. Bunun için sitenize gireceğiniz içerikler, oldukça büyük önem taşımaktadır. SMO nasıl yapılır?

sosyal-medya-optimizasyonu.jpg

SMO Nasıl Yapılır?
Kısaca baktığımızda SMO’nun ziyaretçiler için olduğunu anlamışsınızdır. Buradaki asıl hedef sitenize gelen ziyaretçilerin, sosyal medya hesaplarına sizin paylaştığınız içeriği paylaşmasıdır. Bu sayede hem ziyaretçi sayınız hem de sosyal medyadaki gücünüz artacaktır.
  • Buradaki ilk olay içerikte başlamaktadır. Web sitenizde kesinlikle özgün, kaliteli ve ziyaretçilerin paylaşabileceği içerikler gerekmektedir.
  • SEO çalışmalarınıza da katkı sağlayacak beğeni butonları ekleyin. İnsanların sosyal medyadan aşina olduğu beğeni ve paylaşma butonları, ilk hedefimizdir. Sitenize aldığınız beğeniler, SEO için önem taşımaktadır.
  • Görsel kullanımına özen gösterin. Paylaştığınız içeriğiniz ile alakalı olarak özgün görseller edinin, geliştirin ve konunuza ekleyin. Bu, ziyaretçinin dikkatini çekecek ve paylaşma hızını artıracaktır.
  • Etkileşim sağlayın. Örneğin içeriklerinize anket ekleyerek ziyaretçinin görüşünü alın. Gelen yorumlara sürekli olarak cevap vermeye çalışın.
  • Web sitenizin sosyal medya hesaplarına bir şey paylaştığınızda, hashtag(#) kullanımına dikkat edin. Daha fazla kitle için hashtag kullanımı gereklidir.