Sitemap Nedir Ve Nasıl Oluşturulur?

OnuR

Kullanıcı
27 Eylül 2018
24
1
istanbul
www.googleforum.com
#1
Bir çok kez gündeme gelen sitemap nedir ve nasıl oluşturulur konusu hakkında detaylı anlatım..

Bir internet sayfasında yer alan bütün yazıların linkleri bir dosyada toparlanarak bu linklerin arama motorlarına sunulması olayına sitemap denilir. Sitemap sitelerin daha hızlı indexlenmesini sağlayan bir Google aracıdır. Linkler Google tarafından anlaşılır hale getirilir. İndexlemenin ardından bilgiler taranarak Google bilgi bankasına aktarılır. Sitemap oluşturmanın faydası sitedeki her bir ayrıntının arama motorları tarafından okunur olmasını sağlamaktır.

1538126626032.png

Webmaster tool donanımları ile sitemap eklemek daha kolaydır. Bunun için Google Webmasters Tools linkine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan üstteki ekranda site ekle formunda yer alan boşluğa web sitesinin URL’sini yazıyoruz ve site ekle butonundan devam ediyoruz.

1538126635090.png

Site haritası ekle butonuna bastıktan sonra Google tarafından kullanıcıya bir takip linki verilecektir. Takip linki almak için ise rss kayıtlarından yararlanılır. Rss’ler genellikle son 25 olarak kayıtta kalır. Bu nedenle rss kayıtları üzerinde bazı değişikliklerin yapılması gerekiyor.

1538126647237.png

RSS kayıtları için bu ekranda site haritası ekleme ve test etme butonundan yararlanılır.
 
Son düzenleme: