Site Alırken Bunlara Dikkat Edin

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
Site Alırken Bunlara Dikkat Edin
Artık günümüzde herkes internetten para kazanmak için ya e-ticaret sitesi kuruyor ya da blog sitesi ile işe başlıyor. Fakat bunların dışında cebindeki parası ile sıfırdan bir site kurmak yerine hazır kurulu site almak isteyen çok fazla kişi oluyor. Site alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar oluyor. Bunlardan ilki vereceğiniz fiyat ve sitenin günlük hiti oluyor. Çok fazla olmasa da bazı kişiler site satarken organik hit yerine farklı hizmetler satın alarak sitesine yapay hit çekebiliyor ve hit tablosunda sizin yanılmanıza neden olabiliyor. Peki site alırken nelere dikkat edilmelidir?

Site Banlı mı?
Eğer site işleri ile pek ilgilenmiyor iseniz bu tabir site biraz yabancı gelebilir. Web siteleri, yaptıkları hatalar neticesinde Google’dan ve Google AdSense’den banlı olabiliyor. Alacağınız siteye karar verdikten sonra site isminden Google AdSense ban sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda sitenin banlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer site Google’dan banlı ise index almaz, yani Google’da site görüntülenmez. Yok eğer AdSense’den banlı ise sitede AdSense reklamları gösteremez ve bir kazanç elde edemezsiniz. Google AdSense ban sorgulama için buraya tıklayarak çıkan sonuçlara göz atabilirsiniz.

Site ve İstenen Fiyat Karşılaştırması
Alacağınız sitenin içeriğine dikkat edin. Sitede kaçar kelimelik makaleler kullanılmış, içeriklerde görsellere önem verilmiş mi gibi detaylara mutlaka bakın. Kimse bomboş bir siteye ederinden fazla para vermek istemez. En önemlilerinden biri de girilen makaleler özgün mü yoksa alıntı mı? Tüm bunları inceledikten sonra sitenin hit durumuna göz atın.

Alacağınız sitede ihtiyacınız olan hit durumu nedir? Önce bunu belirleyin. Eğer e-ticaret sitesi alacaksanız durum farklı olabilir lakin blog sitesi için organik hit oldukça önemlidir. Ne kadar hit o kadar index ve gelir demektir. Örneğin satılık sitede lisanslı bir tema var ise ve içerikler organik ise günlük ziyaretçisi 5 – 10 da olsa alınabilir. Yine 5 – 10 tekil ziyaretçisi olan bir web sitesini eğer alan adı jenerik ve çok kaliteli değil ise 1.000₺ vermek pek mantıklı gelmiyor.

Cebinizdeki parayı iyi değerlendirin. Eğer sıfırdan site kurduğunuzda cebinize fazladan para kalacaksa, hazır kurulu site alma olayını tekrar düşünebilirsiniz. Fakat satılık site ve aklınızdaki site hemen hemen aynı ücretlerde ise elbette hazır kurulu web sitesi almak daha mantıklı olacaktır. Satılık gelirli web sitelerinde istenen fiyatlar biraz daha artabiliyor. Örneğin 12 aylık geliri + edilen masraf ve kâr şeklinde olabiliyor. Bu tamamen sizin isteklerinize ve cebinizdeki para göre değişkenlik gösterir.