SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Web

Kullanıcı
8 Mart 2020
6
0
Samsun
#1
SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?
Özellikle son yıllarda internet kullanımının artması ile beraber işletmesini sanal ortamda da gösterme hedefi canlanmıştır. Bu durumda kişiler, hizmet verdiği veya satış yaptığı işletmesini web sitesi kurarak Google’da üst sıralara çıkararak e-ticaret yapmayı hedeflemiştir. İşte tam da bu isteklerin sonucunda karşımıza SEO terimi çıkmaktadır. SEO terimi sadece e-ticaret ile uğraşan kişilerde değil; standart blog veya haber sitesi olan kişiler tarafından da uygulanmaktadır. Pek, genel olarak SEO nedir? SEO çalışması nasıl yapılır?
SEO Nedir?
SEO kelimesinin İngilizce karşılığı “Search Engine Optimization” olarak görünmektedir. Türkçede ise bu ifade “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. Arama motoru optimizasyonu yani SEO, bir web sitesinin rakipleri arasından kurtularak Google’da hedeflediği anahtar kelimelerde üst sıraya çıkmasına verilen isimdir. Yani kısaca SEO; bir web sitesinin Google’a uyumlu hale getirmeye verilen isimdir. SEO hakkında daha fazla bilgi için Arama Motoru Optimizasyonu sayfasından bilgi alabilirsiniz.

seo-nedir.jpg
SEO Çalışması Nasıl Yapılır?
Açıkçası SEO çalışmasını bireysel olarak web sitesi sahiplerinin yapması pek mümkün değildir. Çünkü Google, bir web sitesini değerlendirerek hedeflediği anahtar kelimelerde üst sıraya çıkarması için yüzlerce kriterden geçirmektedir. İşte SEO uzmanları, bu kriterleri iyi derece bilip güncellemeleri takip ederek sahibi olduğunuz web sitesini Google’a uyumlu hale getirir. Bu süreçte uzmanlar;
  • Web sitesinin iç SEO ayarlarını yapar.
  • Dış SEO çalışmalarına başlar.
  • Varsa alt yapıdaki açıklarını kapatır.
  • Siteyi mobil uyumlu hale getirir.
  • Sitenin sorunsuz çalışması için gereken optimizasyonlarını yapar.
  • Organik ziyaret elde edilebilmesi için gereken çalışmaları başlatır.
SEO çalışması için yukarıda sayılanlar en bilinen ve yüzeysel işlemlerdir. SEO uzmanları çok daha detaylı analizler yaparak, sizin istediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmanız için gereken çalışmaları yapmaktadır.
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: