Sar Değeri Nedir

Ali Vahit

avs
Kullanıcı
2 Aralık 2018
6
10
İzmir
Günümüz teknolojisinde akıllı telefon almak isteyen çoğu kişi; kamera özelliklerine, hafızasına ve rengi üçlemesine bakıp telefon alıyor. Bu tartışmasız bir gerçek!

Oysaki telefon alırken bakılacak en önemli değerlerden biri de "sar değeri" dir.

Sar (Specific Absoration Rate )değeri nedir?

Sar değeri; özgül soğurma değeri anlamına gelmektedir. Bu değer büyüdükçe vücuda yayılan radyasyon miktarı artacağı için sağlığımızı ciddi şekilde etkileyecektir. En basit örneği, çok fazla telefon görüşmesi yapan kişilerde sar değeri yüksek telefonlar ciddi manada baş ağrısı yapmaktadır.

Yüksek sar değerine sahip telefonlar; kalp rahatsızlıkları, görme duyusunda düşme, kulak çınlaması, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi tehlikeleri oluşturmaktadır.

Çift sim kartlı telefonlarda radyasyon oranları ciddi anlamda artmaktadır. Şu şekilde düşünün, ha 2 ayrı telefonu alıp aynı anda kulağınızda tutuyorsunuz ha çift sim kartlı telefonla konuşuyorsunuz.

Amerika'da cep telefonlarında izin verilen sar değer oranı 1.6W/kg, Avrupa'da ise 2W/kg a kadar izin veriliyor.

Bu konuda şu telefonda şu kadar, bu telefonda şu kadar sar değeri var demeyeceğim. Şahsi fikrim olarak, lütfen yeni bir akıllı telefon alacaksanız; sağlığınızı düşünerek bu değeri kontrol ederek alın. Fiyatı uygun, fiziksel özellikleri çok yüksek hatta dünyada 1 numara özelliklere sahip olan telefonun sar değeri yüksek ise benim sağlımdan daha önemli olamaz..

Buğrahan

Google Ürünleri Hakkında Hızlı Yardım!
Kullanıcı
Elbette radyasyon toplum için tehlike arz etmekte. Fakat radyasyonu engellemenin çok kolay yolları vardır; odanızı kaktüsle doldurup kafasına alüminyum sarın demiyorum. Alfa ışınlarını engellemek için 1 adet A4 kağıt yetiyor, Beta için alüminyum, Gama için ise kurşun. Tabii ki kimse bilgisayar veya diğer teknolojik araçlardan yararlandığı bölgeyi kurşunla zırhlayacak değildir. Bunun yerine Ali'nin söylediği gibi SAR değeri gibi kriterler göz önünde bulundurularak bu engellenebilir.

Etkiler bizi değil, biz etkileri değiştirelim!