Https Yönlendirme

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
Https Yönlendirme
Bilindiği üzere Google’da artık SSL Sertifikası olmayan siteler güvenli değil uyarısı alabiliyor veya adres satırında kırmızı ile işaretlenebiliyor. Ayrıca SSL Sertifikası olan siteler, Google’da bir adım daha önde olabilirken kullanıcı yani ziyaretçi için de güven sağlıyor. Bu güven konusu sadece sözde değil, gerçekten güvenlik konusunda ciddi yararlar sağladığı için de oldukça başarılı. http’yi https olarak yönlendirme için iki farklı yol bulunuyor.

Htaccess ile HTTPS Yönlendirme
Kod:
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
Htaccess ile https yönlendirme için sitenizin kurulu olduğu sunucuda ana dizinde bulunan .htaccess dosyasını indirip, NotePad veya not defteri ile açın. Burada gördüğünüz herhangi bir alana yani üst veya aşağı kısımlardan birine, yukarıda yazılı olan kodu yapıştırın. Bu işlemi yapıp dosyayı kaydettikten sonra tekrar bulunduğu dizine upload edin ve siteye girin. SSL Yönlendirmesi tamamlanmış olacaktır.

SSL Eklentisi ile SSL Yönlendirme
.htaccess ile https yönlendirmek yerine WordPress sitenizin admin panelinden bir eklenti ile de SSL yönlendirmesi yapabilirsiniz. Bunun için eklenti yükleme yerinde arama çubuğuna Really Simple SSL yazıp eklentiyi indirin ve kurun. Daha sonra gelen uyarı neticesinde onay vererek SSL yönlendirmesini aktifleştirebilirsiniz.
Tüm bunları yaparken host sağlayıcınızdan veya yetkiniz varsa cPanel üzerinden sitenize SSL kurulumunu yaptırmayı veya yapmayı unutmayın. Ayrıca, sitenizdeki tüm yazıları https:// ile çağırmayı da ihmal etmeyin. Kalıcı bağlantılarda site adresini yine https:// olarak güncelleyin.