Hosting CPU Limiti Nedir? CPU Neden Artar?

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
Hosting CPU Limiti Nedir? CPU Neden Artar?
Web site sahiplerinin veya yeni site kuracak olan kişilerin, hosting firmalarında karşılaştığı bir limit vardır. Paylaşımlı hosting paketlerini inceler iken paketlerde CPU denilen bir limiti fark edebilirsiniz. Sade bir şekilde CPU limiti nedir bunu açıklamak gerekir ise sizin sitenizin sunucuyu maksimum seviyede meşgul edebileceği limittir. Yani aşağıdaki sayılanlar neticesinde kullandığınız hosting paketinin bağlı olduğu sunucuyu, en fazla izin verilen seviyede meşgul edebilirsiniz.

Eğer bu limit aşılır ve takibi yapılmaz ise kimi hosting firması hizmeti direkt olarak askıya almaktadır. Bu, sunucuda bulunan diğer web sitelerinin güvenliği için gereklidir. Kimi hosting firmasında ise izin verilen maksimum CPU limitine yaklaştığınızda firma tarafından bilgilendirme maili atılır.

cpu-limiti-nedir.jpg

CPU Neden Artar?
CPU limitinin artmasına neden olan bazı durumlar vardır. Bunlara kısaca bakacak olursak şöyledir:

  • Sitenize aldığınız trafik, sınırların üzerindedir. Yani günlük 1.000 tekil ziyaretçisi olan site ile 10.000 tekil ziyaretçisi olan web sitesi, aynı CPU limitini kullanmaz.
  • CPU artmasının nedeni, yazılımdan kaynaklanabilir. Kullandığınız yazılım, kaynağı çok fazla tüketiyor olabilir.
  • Sitenizde kullandığınız yazılımda hatalar mevcut olabilir. Sunucu, bu hatalı kısımları çalıştırmaya çalıştıkça CPU tüketmeye başlar.
  • Sitenizde bir açık olabilir. İnternet korsanları, bu açıktan faydalanarak yoğun CPU tüketmenize ve sonucunda hizmetinizin durdurulmasına neden olabilir.
Her hosting firmasının müşterilerine sunduğu limit farklıdır. Kimi hosting firması %10 CPU limitine izin verirken, kimi firma %50 vermektedir. Bu, firmadan firmaya farklılık göstermektedir.