Google Cloud Platform: AutoML Vision ile Yapay Zeka Uygulamaları

Muhammed

Yetkili Kişi
 Administrator
1 Aralık 2018
61
56
İstanbul
muhammeddogrudag.com.tr
#1
googleai.png

AutoML Vision ile Artificial Intelligence(Yapay Zeka) ve Machine Learning(Makine Öğrenimi)

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte yeni kabiliyetler de açığa çıktı. Bunlardan biri de yapay zeka. Bilindiği üzere bir nesneyi uygulamamıza biz tanımlar, farklı bir nesnenin ilgili nesneyi tanıyabilmesi için birbirlerine değer verir, programlardık. Artık yapay zeka teknolojileri ile birlikte uygulamalarımız ile görüntülü yüksek çözünürlüklerde tanımlayıp, ayrıştırabiliyor, özelliklerine ayırabiliyor, bu özelliklerine göre uygulamamıza yön verebiliyoruz.

Fakat işin içinde yazılım var ise, sonunun da olmadığını hepimiz biliyoruz. Henüz yeni gelişmekte olan yapay zeka ve makine öğreniminin de aslında en büyük sorunu bu diyebiliriz. Fikirlerimiz çok geniş, kod kabiliyetimiz oldukça düşük. Bir diğer doğan ihtiyaç da; gizlilik ve güvenlik. Yapay zeka geliştiricisi şirketler, güvenlik ve gizlilik konusunu en önemli unsurlar arasında buluyorlar. Çünkü bu bir rekabet ortamı ve rekabetin olduğu yerde ilk olmak herşeydir. Bu konudaki en önemli şirketlerden biri de Boston Dynamics diyebilirim.


Tam da bu noktada Google Cloud Platform gereğini yaptı ve AutoML Vision teknolojisini bizler için hayata geçirdi. AutoML Vision bizlere sürekli geliştirilen ve yüksek çözünürlükte görüntü tanımlama ve tanımlanan objeyi kullanma opsiyonu sunuyor. Machine Learning ile çalışma ortamını Google platformuna taşımanın avantajı ise; hiç bitmeyecek bir geliştirme olanağını güvenli ve gizli bir ortamda sunuyor olması. Cloud çatısı altında topladığı AutoML için API hizmetinizi buradan aktif edebilirsiniz.