Google Big Data ve Big Query Nedir ?

MertX

Kullanıcı
6 Aralık 2018
6
3
İstanbul
#1
bigdata.png

Google Cloud Platform: Big Data ve Big Query Nedir ?

Big Data, aslında ingilizce terimden de anlaşılacağı gibi; büyük veri anlamına geliyor. Google aslında 90'lı yıllardan bu yana büyük verilerde ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamış bir kuruluş. Gerek web dataları, gerekse kendi ürünlerine ait dataları, milyonlarca kullanıcıya aynı anda sunması, bu konudaki başarısının en somut örneği.

Google Cloud Platform: Big Data : Google, bu servisi ile kuruluşlara yüksek boyutlu datalarını Google teknolojileri altında detaylı analiz ve monitör edilebilir halde kullanmalarına olanak sağlıyor. Bunu da yaklaşık 20 yıllık big data motorları ve makine zekası ile tecrübeli bir şekilde sunuyor. Üstelik bunu herhangibir sunucu zorunluluğu olmadan gerçekleştiriyor. Yani tecrübe konuşuyor da denebilir.

Google Cloud Platform: Big Query : Big Data kullanan kuruluşların elbette veritabanları çok büyük datalar taşıyor olacaktır. Standart bir sunucuda herhangibir sorgu, yüksek sayıda çıktı verecekse, gecikmelere neden olur. Bu da sistem aksamalarına neden olur. Fakat Big Query servisi, petabayt seviyesinde Google hızında ve çok uygun fiyatlarla sorgu yapabilmenize olanak tanıyor. Yüksek kapasiteli sorgu yapan kuruluşlar için bulunmaz nimet diyebiliriz.

Makine zekası ile bir adım öndesiniz: Verilerinizi makine zekası ile birlikte harmanlayarak tahmine dayalı analizler yaparak, bir adım önde gidebilirsiniz. Big Data, Cloud Vision API ile tam uyumlu çalışır. Ayrıca Translation API ve Speech API ile de tam uyumlu çalışabilirsiniz.

Google Cloud Platform: Big Query adresinden hemen deneyebilirsiniz.
 
Beğeni: Muhammed