Google Analytics'e Sitemi Nasıl Eklerim?

OnuR

Kullanıcı
27 Eylül 2018
24
1
istanbul
www.googleforum.com
#1
Web sitenizle ilgili analizlere ulaşacağınız ve sitenizin SEO optimizasyonu için önemli araçlardan olan Google Analyrtics kod ekleme sayesinde daha çok ziyaret edilen sitelere sahip olmanız mümkün olacaktır.

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics, Google tarafından ücretsiz olarak kullanıcılarına sunulan ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını analiz eden ve raporlayan bir araçtır. Ücretsiz olarak elde edebilmenizin yanı sıra SOE uyumlu web sitesi oluşturmak için oldukça faydalı bir araçtır.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Sistemin kullanılabilmesi için öncelikli olarak üye olmanız gerekmektedir. İlk olarak Google Analytics internet adresine girerek üç adımda sistemi kullanabilmenize imkan sağlanmaktadır.

1538143731806.png

  • Ekranın sağ üst kısmında bulunan kaydolun butonuna tıklamanız ile birlikte sistemi kullanabilmeniz için gelen ekrandaki bilgilerin doldurulması gerekecektir.
1538143740972.png

  • İstenilen bilgiler doldurulduktan sonra en altta bulunan izleme kimliği edinin butonuna tıkladığınızda sistem kaydınızı başarıyla tamamlamış olacaksınız.
  • Daha sonra gelen ekranda sizin web sitenize ekleyebilmeniz için verilecek olan kodu almanız gerekecektir. Kopyalamış olduğunuz bu kodu web sitesinin index sayfası içerisine yapıştırmanız gerekecektir.

1538143764805.png
  • Kaynak kodunuzun içerisinde bulunan <head> ile <head> arasına yapıştırabileceğiniz gibi sayfanın sonunda bulunan </body> ile </html> arasına yapıştırabilirsiniz. Yapıştırma işleminin bitmesi ile birlikte dosyasınızı kaydetmeniz yeterli olacaktır.
  • Eğer internet siteniz Wordpress bir site ise bu durumda hesabınıza girdikten sonra özellikler sekmesi içerisinde yer alan Footer sekmesinde Google Analytics için ayrılmış olan özel bölme içerisine aldığınız kodu yapıştırmanız gerekmektedir.
  • Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra Google Analytics hesabınız içerisinden web sitenize giriş yapan kullanıcıların bilgilerini ve internet sitenizle ilgili olan bütün bilgileri raporlayabileceksiniz.
1538143781596.png

Web sitenin SEO uyumlu hale getirilebilmesi için kullanılması gereken en önemli eklentilerden Google Analytics ücretsiz ve kolay kullanımı ile bütün internet sitesi sahipleri tarafından kullanılmalıdır.