Google Adsense üzerinden gelir elde edenler vergi ödeyecek

A

Ahmet

Misafir
Bazı site sahiplerini, özel davetle vergi dairelerine çağırmaya başladılar. Ayrıca geriye dönük, 5 yıl içinde adsense üzerinden para kazananları da kapsıyor. Yani yasa çıktıktan sonraki dönemde alınan ödemeler değil geri dönük olarak işlem yapılıyor. Buradaki konu üzerinde bir tartışma var. Yorumlara bakarak fikir edinebilirsiniz. Herkese şimiden geçmiş olsun..

acidmax

Kullanıcı
25 Eylül 2018
19
6
Izmir
yeni bir yasa çıkmasıma gerek yok, mevcut yasalara göre gelirin varsa haracını, pardon verigini :) vereceksin. Geriye dönük inceleme normal bir işleyiştir, devletin mantığı; suyu bulanık tutmak, hata yapanları başta görmezden gelerek iyice bataklığa çekmek ve hazır olduğunda tepesine çökmektir. Yine de insaflı davranmışlar, elde edilen gelirin üzerinde bir para ödemek zorunda bırakabilirlerdi.

A

Ahmet

Misafir
yeni bir yasa çıkmasıma gerek yok, mevcut yasalara göre gelirin varsa haracını, pardon verigini :) vereceksin. Geriye dönük inceleme normal bir işleyiştir, devletin mantığı; suyu bulanık tutmak, hata yapanları başta görmezden gelerek iyice bataklığa çekmek ve hazır olduğunda tepesine çökmektir. Yine de insaflı davranmışlar, elde edilen gelirin üzerinde bir para ödemek zorunda bırakabilirlerdi.
uygulama bana göre de yanlış. geri dönük bakılmaması gerek. sonuçta geçmişte kalmış ve yasa da yeni yürürlükte. zor durumda kalanlar olacak gerçekten. allah yardımcıları olsun.

acidmax

Kullanıcı
25 Eylül 2018
19
6
Izmir
bence yanlış olan uzun zamandır bu konuları devletin görmezden gelmesi ve vergisini ödemek isteyene kolaylık sağlamamasıdır. Bu şekilde gelir elde edenlerin büyük bir kısmının bunu ek iş olarak yapması ve az sayılacak bir kazanç sağlaması nedeniyle beyanname vererek gelir vergisinin ödenmesi şeklinde bir uygulama yapılmasını isterdim. Ama devlet diyor ki illaki şirket kuracak, muhasebecisinden stopajına kadar bir sürü parayı haybeye ödeyeceksin, sana da kalırsa üçün biri kalacak.. :)

Alışık olduğumuz gibi üretim ve ihracat yerine kümesteki kazları yolarak para toplama sürecindeyiz. bedelli askerlik, imar barışı ve trafikte artan cezalar ile bir miktar para toplandı şimdi webdeki gelirlere sıra geldi. daha fazlası için ne gerekiyorsa yapılıyor.

az önce bir haber okudum, devlet Şirincedeki kilisenin süs havuzuna atılan madeni paraların akıbetini araştırıyormuş.. :D