GoDaddy Domain Alırken Dikkat

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
GoDaddy Domain Alırken Dikkat
Herkesin bildiği gibi doların artması ile beraber alan adı ve hosting alımlarında ciddi artış oldu. Normalde bir alan adı için 30₺ – 35₺ öderken, şu anda bu fiyat .com uzantısı için 55₺, .net uzantılı alan adları için ise 65₺ bandında geziyor. Bu fiyatları pahalı bulan kişiler ucuz domain alma yöntemlerini araştırıyor. Ucuza alan adı almak için herkesin bildiği ve baktığı ilk firma ise GoDaddy oluyor. Fakat atlanan bazı hususlar var ki farkında olmadan 1 yıl sonunda yüzlerce lira ödemenize neden oluyor. Peki GoDaddy domain alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ucuz Olduğuna Aldanmayın
İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki birçok kişi bu konudan dolayı mağdur oldu. Aslında GoDaddy domain alırken de belirtilen bu durum maalesef göz ardı ediliyor. İlk olarak siz alan adını alırken çok çok düşük miktarlarda ücret ödüyorsunuz. Bu konuda bir sorun yok fakat aldığınız alan adını 1 yıl sonra otomatik olarak yenileneceğinden ve iki katından çok daha fazla bir ücret ödeyeceğinizi unutmayın. Bunun için ya kartınızı internetten alışverişlere kapalı tutacaksınız, ya alan adının otomatik yenilemesini kapatacaksınız ya da süresi dolmaya yaklaştığında kontrol edeceksiniz.

Ciddi Projeleriniz için Tercih Etmeyin
GoDaddy ucuz domain alma işlemini, ciddi yatırımlar yaparak geleceğe yönelik olan projelerinizde kullanmamaya çalışın. Özel alan adı kaydı olarak geçen bu işlemde bazı zamanlar domain silinmesi gibi bir olay yaşanabiliyor. Bundan dolayı eğer çok ciddi düşündüğünüz bir alan adı olursa bunu mümkün mertebe “özel alan adı kaydı” olarak almayın. Bunun dışında eğer illa almak istiyorsanız, ucuz alan adı kaydından sonra domaini iki hafta veya bir ay kadar boşta bekletin. Bu sürede bir sıkıntı yaşanacak mı ona bakın.

Tüm bunların dışında ise belirtilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Alan adı için 10₺’de olsa 100₺’de olsa belirli bir ücret ödüyorsunuz. Eğer al-sat yapmıyor iseniz kullanmayacağınız alan adları almakla ne kendinizi ne de başkasını meşgul etmeyin. Bunun nedeni ise alan adı piyasası ülkemizde çok kötü durumda. Eğer çok çok muhteşem bir alan adına sahip değilseniz, bir alan adından kâr elde etmeniz neredeyse imkânsız. Bunun örneklerine çeşitli webmaster forumlarında 60₺’ye kayıt edilen alan adını 10₺’ye satanlarda görebilirsiniz. Bu yüzden zarar etmeyin, yalnızca emin olduğunuz alan adlarını alın.