Compute Engine Servisi Nedir ?

Muhammed

Yetkili Kişi
 Administrator
1 Aralık 2018
61
56
İstanbul
muhammeddogrudag.com.tr
#1
cloudcomputeengine.png
Cloud Teknolojisi

Cloud teknolojileri, depolamadan sanal bilgisayar kullanımına, bilgi işlemcilerden hazır uygulamalara kullanıcıların bir çok ihtiyacını karşılayan oldukça başarılı teknolojiler. Microsoft Azure ile birlikte türeyen teknolojilerin başında şuanda Google Cloud servisi geliyor. Google Cloud alt kategorilerimizden de görebileceğiniz gibi bir çok kullanım alanı mevcut.

Compute Engine Servisi

Compute Engine servisi, Google'ın bizlere bulut mimarisi altında sunduğu sanal makine örnekleri oluşturup kullanabileceğimiz bir servis. Yalnızca 1 dakika içerisinde birden fazla alanda kullanabileceğiniz ihtiyacınıza göre düşük veya çok yüksek kaynaklara sahip sanal makineler oluşturabilirsiniz. Üstelik donanım sorunları ile uğraşmadan. Bir çok yüksek trafik kapasitesine sahip web sitesi, günümüzde Google Cloud hizmetini kullanıyor.

Hangi Alanlarda Kullanılabilir ?

Sanal makineleri kişisel web sitelerinizde, sürekli çalışması gereken uygulamalarınızda, yüksek GPU kapasiteleri sayesinde Rendering işlerinizde rahatlıkla ve kesintisiz kullanabilirsiniz.

Sanal Makinemi Nasıl Oluşturacağım ?

Aslında çok basit. Buradan Google Cloud Compute servisine gidip aşağıdaki adımları uyguladığınızda en fazla 1 dakika içerisinde sanal sunucu hizmetiniz aktif olacaktır.

cloud.png

1- Sanal Makinenize verilecek ismi belirleyin,
2- Sanal Makinenizin lokasyonunu(Kıta) belirleyin,
3- Sanal Makinenizin alt lokasyonunu belirleyin,
4- CPU ve RAM miktarını belirleyin,
5- Sanal Makinenizin çalıştıracağı Linux veya Windows dağıtım versiyonunu seçin
- Google Cloud, sizlere hemen hemen tüm Linux dağıtımlarını ücretsiz olarak yükleme imkanı sunar.
- Bunun yanında Windows Server 2012,2016 versiyonlarını kullanarak Windows sunucuya sahip olabilirsiniz.
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Dragster

Kullanıcı
7 Aralık 2018
5
4
Ankara
#3
Merhaba ben de Google cloud compute kullanıyorum. Hem çabuk deploy ediliyor, hem de hediye bakiyeyi kullandığım kadar ödüyor olmam çok iyi. Fakat dns yönlendirmesi biraz karışık bununla ilgili bir yazı paylaşabilir misiniz.
 
Beğeni: Muhammed

Muhammed

Yetkili Kişi
 Administrator
1 Aralık 2018
61
56
İstanbul
muhammeddogrudag.com.tr
#4
Evet DNS olayı biraz problemli. Yani şöyle ki; kendi dedicated sunucunuzu bir datacenter da barındırıp, Örn Cpanel/WHM ve bir WHMCS yazılımı yükleyerek çok kısa sürede NS kaydınıza yönlenmiş bir domaine otomatik bir host açabiliyorsunuz. Fakat bu Google Cloud için o kadar da kolay değil. Her domaini ayrı kaydetmeniz gerekiyor. Bunun için Google Cloud DNS başlığı altında bir yazı paylaşacağım.