Cloud Server ve Coin Mining

Muhammed

Yetkili Kişi
 Administrator
1 Aralık 2018
61
56
İstanbul
muhammeddogrudag.com.tr
#1
cloud_mining.png

Coin Madenciliği Nedir ?

Coin ve Bitcoin madenciliği son birkaç senedir popüler gelir kaynaklarından oldu. İlk başlarda personel bilgisayarlar ile kazılan çok ufak değerler zaman geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte ekran kartlarının GPU kapasiteleri büyük oranda değişti, Rig olarak da bilinen bir çok ekran kartının birleştirilerek aynı anakarta monte edilmesiyle meydana gelen, büyük GPU kapasitesine sahip bilgisayarlar tarafından kazılmaya başlandı.

Fakat bu yöntemin aslında idamesi o kadar da kolay değildi. Ekran kartı bozulması, anakart bozulması, elektrik sarfiyatı, soğuk hava sirkülasyonunun zor olması, ev içerisinde yapılacaksa çok fazla radyasyona maruz kalınması gibi. Yani aslına bakıldığında astarı yüzünden pahalıya geliyordu.

Cloud Server ile Coin Madenciliği Yapılır mı ?

Cloud serverlar ile coin madenciliği düşünüldüğünde; yukarıda bahsettiğim ve aklıma gelmeyen hemen hemen tüm dezavantajlardan sıyrılıyorsunuz diyebilirim. Fakat Cloud Server ile coin madenciliği yapılmaz. Yapılabilir gibi görünse de; bu yöntem hem cloud servisi sunan veri sağlayıcı için, hem de yasal açıdan doğru değil. Neden değil ? Günümüzde bir çok cloud server sağlayıcı(Google Cloud Compute, Microsoft Azure), yüksek GPU kapasiteli cloud serverları grafiker veya video/kurgu işleri ile ilgilenen kullanıcıları için Rendering amaçlı sunuyor. Coin madenciliği için kullanıldıklarında sanal olarak sunulan sunucuların elbette ki var olan donanımlarına çok fazla zarar veriyor. Bu tabi ki veri sağlayıcı için extra bir gider oluyor.

Cloud Server ile Coin Madenciliği Yaparsam Ne Olur ?

Cloud sunucu sağlayan veri sağlayıcılarının bu ihlallere neden olan bireyleri farketmeleri için bir çok yazılımsal kontrol mekanizmaları mevcut. Dolayısı ile en geç birkaç gün içerisinde coin madenciliği yapan sunucunun farkedilmesi gayet normal. Bu sebeple yukarıda bahsettim sebeplerden ötürü hiç bir veri sağlayıcı bu zararların sunucularına gelmesini istemeyeceğinden, madencilik yapan bireyler ile daha fazla çalışmak istemeyecekler ve hesaplarını kapatacaklardır.
 

MertX

Kullanıcı
6 Aralık 2018
6
3
İstanbul
#2
Amacından sapmamak lazım. Ücretsiz cloud hesabı vermesi bulunmaz nimet. Sunucu kiralayacağıma orayı kullanıp işim bitince kapatıyorum bilgisayarı. Verdiği kredi bir yıl boyunca çok rahat yetiyor bana.