Alan Adı Seçiminde Anahtar Kelime Kullanmak

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
Alan Adı Seçiminde Anahtar Kelime Kullanmak
Herkesin bildiği gibi bir internet sitesinin görseli, başlığı, içeriği önemlidir fakat bilinirlik ve marka olmak açısından alan adı seçimi daha önemlidir. Alan adı seçiminde ne yapmanız gerektiğini bu yazımızda Alan Adı Seçimi anlattık. Peki alan adında anahtar kelime kullanılırsa bir faydası olur mu? Bu sorunun cevabı yıllardır tartışılıyor fakat hala bir netliğe kavuşmadı. Kimi SEO uzmanları ve kullanıcılar alan adının siteye bir etkisi yok derken kimi seo uzmanları ve kullanıcılar ile tam keyword yani anahtar kelime olursa faydası olur diyor.

Anahtar Kelime Nedir?
Anahtar kelime tam olarak bir konuyu açıklayan kelime demektir. Örnek vermek gerekirse İstanbul için bir haber sitesi kuracaksanız, ‘İstanbul Haber’ bir anahtar kelime oluyor. Köpek mamaları hakkında bilgi paylaşacağınız blog sitesi için ‘köpek maması’ veya ‘köpek mamaları’ yine bir anahtar kelime oluyor.

Anahtar kelimelerin aylık ortalama aranma hacimlerine bakmak ve eğer Google AdWords ile reklam verir ise tıklama başı maliyeti ne olur gibi oranları ve hesaplamaları yapmak için Google AdWords’e giriş yaptıktan sonra ‘anahtar kelime planlayıcı’ aracınızı kullanabilirsiniz. Yazdığınız anahtar kelimenin aranma hacmi ne kadar yüksek ise o kadar da iyi demektir.

Anahtar Kelimenin Alan Adında Etkisi
Yoğunluklu olarak bireysel ve kurumsal webmaster’lar eğer alan adı anahtar kelimenin tamamını içeriyor ise SEO ve sıralama açısından oldukça faydası olduğunu söylüyor. Bundan yola çıkarak yaptığımız araştırmalarda ilk sayfada hatta ilk sıralarda olan web sitelerinin alan adlarında anahtar kelimesini tam anlamıyla barındırdığını görüyoruz. Çok fazla bir faydası olur mu bilinmez lakin kaliteli içerik, uygun bir tema ve düzenli olarak içerik girişinde alan adında anahtar kelime barınıyor ise çok iyi sıralamalar edinileceği aşikâr.

Şöyle bir durum da var ki alan adında anahtar kelime barındıran web siteleri genellikle niş (niche) bir alanda hizmet veriyor. Yani genel blog yahut genel haber siteleri gibi siteleri anahtar kelimeli alan adı kullanmazken tek bir alanda hizmet veren web siteleri anahtar kelime kullanıyor. Örnek verecek olursak webmaster forumu açacak olan birisi genel bir hizmet vermeyeceğinden yani genel forum kurmayacağından dolayı özellikle ‘webmaster forum’ kelimesinde alan adı almaya özen gösteriyor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki anahtar kelimeli ve .com veya .net uzantılı alan adı bulmak oldukça zor.