Alan Adı Seçimi

Kemal

İçerik Yazarı
  Makale Yazarı
8 Mayıs 2019
44
0
Tokat
www.googleforum.com
#1
Alan Adı Seçimi
Web sitesi veya blog kurmak isteyenler, girişime başladıkları anda şu sorun ile karşılaşıyorlar: “Alan adı seçimi!”. Gerçekten birçok girişimcinin veya site kurmak isteyenlerin kâbusu haline gelen domain seçimi, aslında hem zor hem kolay. Dışarıdan görüldüğü gibi olmasa da artık jenerik veya keyword bir alan adı bulmak neredeyse imkânsız hale geliyor. Fakat dünyanın artık com ve net uzantılarının dışında co, info gibi uzantıları da tercih ettiğini düşünürsek, pekte zor olmasa gerek.

İlla Jenerik Olmasına Gerek Yok
Alan adı seçiminizde illa jenerik bir alan adı aramanıza gerek yok. Kuracağınız site ile alakalı olarak keyword veya o alanı anlatan anlamsız fakat marka olabilecek bir alan adı da tercih edebilirsiniz. Buna bir örnek vermek gerekirse, otomobiller üzerine bir blog sitesi kuracaksınız. Bunun için illa otomobil.com’u almanıza gerek yok. Örneğin aragaz.com, efsanekasa.com gibi alternatif fakat akılda kalıcı, marka değeri yüksek isimler türetebilirsiniz.

Marka Tescili ile com.tr Tercih Edebilirsiniz
Eğer bütçeniz buna uygun ise marka tescili yaptırarak com.tr uzantılı bir alan adı tercih edebilirsiniz. Genellikle maliyetinden dolayı com.tr uzantılı alan adları tercih edilmiyor ve bu yüzden çoğunluğu boşta duruyor. Eğer ki gireceğiniz projede kesin kararlıysanız ve projenin başarılı olacağına yüksek oranda eminseniz, 250₺ harç bedeli ve marka onaylandıktan sonra 550₺ marka tescil bedeli ödeyerek com.tr alan adı alabilirsiniz. Com.tr alan adı fiyatları için buraya tıklayabilirsiniz.

Kısaltmalar ile Domain Oluşturun
Alan adı seçiminde sizi anahtar kelime almanız ile ilgili zorlayan bir durum söz konusu değil. Kuracağınız site birden çok alanda/kategoride hizmet verecek ise kategorilerin isimlerini birleştirip keserek kendinize bir marka oluşturabilirsiniz. Kulağa hoş gelen, yazılışı kolay ve özellikle 5 – 6 karakteri geçmeyecek isimler oldukça sevilir ve tutulur. Burada önemli olan nokta kullanıcının bu isme alışabilmesidir.

Google ve SEO için alan adının ve uzantısının herhangi bir önemi bulunmuyor. Google ve SEO burada sitenize girdiğiniz içeriklere yani makalelere bakar. Eğer sitenize kaliteli, en az 400 – 500 kelimelik, tamamen özgün ve yüzde yüz SEO uyumlu makaleler girerseniz en saçma isimler ve uzantılarla bile anahtar kelimelerinizde ilk sıralara çıkabilirsiniz. Unutmayın, sağlam içerik sağlam sıralama ve hit demektir.