Yerel SEO (Local SEO) Nedir? | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
  • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Yerel SEO (Local SEO) Nedir?

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Optimizasyon kategorisinde Garfield tarafından oluşturulan Yerel SEO (Local SEO) Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 70 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Optimizasyon
Konu Başlığı Yerel SEO (Local SEO) Nedir?
Konuyu başlatan Garfield
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Garfield

Garfield

We Love Google!
WF Admin
Katılım
8 Nis 2020
Yaşınız
32
Konum
Kocaeli
Mesajlar
504
A.Beğeni
39
Son Görülme
Ticaret
1 /   0 /   0
Yerel SEO (Local SEO) Nedir? – Google’daki tüm aramaların yaklaşık %46’sı yerel niyetlidir. Bu, kullanıcıların neredeyse yarısının coğrafi bölgeleri hakkında bilgi aradığı anlamına gelir. İşten sonra yemek için en iyi yemek mekanını arıyor olabilirler veya birkaç blok ötedeki kuaförün incelemelerine bakıyor olabilirler. Bu nedenle yerel SEO çok önemlidir ve yerel SEO’da en önemli unsurlardan biri yerel sitelerle iletişime geçmek ise bir diğeri backlinklerdir.
Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, yerel kitleyi çekmek için web sitenizin optimizasyonunu ifade eder.
Bu, hedef kitlesi yerliler olan dükkanlar ve küçük işletmeler için faydalıdır. Bunların farklı yerlerde mağazalar olmayabilir. Bu nedenle, mağazalarınızı ziyaret edemeyenlerin ilgisini çekmek gereksizdir. Örneğin Ankara-Çankaya’da satış yapıyorsanız, Ankara-Elmadağ’daki aramalarda araştırmacıların karşısına çıkmanızın çok bir anlamı olmayacaktır.
Yani: Yerel seo, Google’da yerel arama yapan kişileri hedeflemektedir. Restorantlar, evcil hayvan dükkanları gibi çeşitli kuruluşları da arayabilirler. Örneğin, “yakınımdaki kahve dükkanı” yazdığınızda Google Haritalar üzerinden kahve dükkanları görüntülenir. Bu tür aramalarla Google, bulundukları yere yakın bir dükkan aradıklarını bilir. Arama sonuçlarının üstünde kutulu bir alan olan Snack Pack dediği şeyi gösterir. İlk 3 ilgili yerel işletmeyi gösterir. Bilgileriyle ve bir düğmeyi tıklatarak, bulunduğu yerin talimatlarıyla birlikte gelir. Aşağıdaki gibi:

Yerel SEO’nun asıl hedefi, web sitesinin Snack Pack içerisinde gösterilmesidir. Tıklamaların 3’te biri bu kutulu alanlara yöneldiğinden son derece önemlidir.
Local SEO Teknikleri
Backlink
İnşası

Backlink, size ait başka bir web sitesinden gelen bağlantıdır. Ayrıca gelen linkler, dahili linkler olarak adlandırıldığını da duyabilirsiniz. Bunun tersi, web sitenizden gelen başka bir web sitesine yönlendiren giden bir dış bağlantıdır. Diğer tüm linklerde olduğu gibi, bu backlink’in kalitesi SEO’nuz için önemlidir.
Gelen linkler ne kadar kaliteliyse, siteniz de genellikle o kadar kaliteli olarak görülür. Google ve arama motorları da geri bağlantıları “güven oyu” gibi bir şey olarak görüyorlar. Kazandığınız her backlink güvenilirliğinizi ve otoritenizi artırıyor.

Yerel SEO’da backlink inşası için Facebook gruplarına, yerel haber sitelerine ve benzeri diğer yerel web sitelerine adım atabilirsiniz. Bunların yanı sıra, çevrimiçi dizinlerden de kaliteli backlink edinebilirsiniz.
Google My Business Hesabı
Mağazanızın Google tarafından radarda olmasını sağlamak için bir Google My Business hesabı oluşturmanızı öneririz.
Yerel Sitelerle Etkileşim
Birçok medya şirketi ve diğer kurum incelemeler/yarışmalar düzenliyor. Niş ile ilgili bu tarz etkinlikler için kayıt olun; Kazanmasanız bile, kurumun web sitesinden backlink kazanabilirsiniz. Ayrıca işinizi, “Küçükçekmece’deki En İyi 10 Kahve Dükkanı” gibi listeleri yayınlayan sitelere de tanıtabilirsiniz.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 1, Misafir: 1)


  • İpUcu

Google ads alanı