Sitemap Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir? | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
  • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Sitemap Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Sitemap kategorisinde Garfield tarafından oluşturulan Sitemap Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 84 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Sitemap
Konu Başlığı Sitemap Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Konuyu başlatan Garfield
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Garfield

Garfield

We Love Google!
WF Admin
Katılım
8 Nis 2020
Yaşınız
32
Konum
Kocaeli
Mesajlar
504
A.Beğeni
39
Son Görülme
Ticaret
1 /   0 /   0
“Sitemap”in Dosya Biçimi Nedir ?
“Sitemap”in dosya biçimi, XML etiketlerinden oluşmaktadır. Dosya şifrelemesi olarak da, UTF-8 kullanılmalıdır. Sitemap’de yer alan URL yapısı gereği, bu şifrelemeyi sadece düz metin olarak kullanmanız gerekmektedir.

“Sitemap”de Nelere Dikkat Edilmelidir?
1- URL yapısını belirlerken, web protokollerinden olan http:// kesinlikle kullanılmalıdır.

2- Bir sitemap dosyası en fazla 50.000 URL içermeli, ve 10 MB dosya boyutunu aşmamalıdır.

3- Sitemap dosyanız ana dizinde yer almalıdır. Ana dizinde yer almaması durumunda sitenize herhangi bir katkı sağlamayacaktır.

4- Sitemap’de sadece sizin sitenize ait olan URL yapısı yer almak zorundadır. Eğer farklı bir sitenin URL yapısını kullanırsanız, siteniz arama motorları tarafından blacklist (kara liste)’ye alınır. Böyle bir durumda ise; tüm link yapılarınız arama motorları tarafından kaldırılır.

Örnek Sitemap Dosyası
1583820587684.png
“Sitemap”ler Web Sitelerine Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?
Site Haritası sayesinde, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının dikkatini çekebilirsiniz. Site haritası ile, sitenizde yer alan, haber, medya ve görsel içeriklerin verilerini Google’a ileterek, Google’un bu URL’lerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motoru İndekslenmesinde fayda sağlar mı?
Site haritası
, arama motorlarında sitenizin indexlenmesi için önemli bir etkiye sahiptir. Sitenizi ziyaret eden botlar, bu dosya sayesinde sayfaların güncelliğine dair; yani son güncellenme tarihini ve hangi aralıklarla güncellendiği bilgisini tespit edebilmektedir. Ayrıca; sitenizde yer alan içerikleri kategorilendirerek, sayfaların arama motoru üzerinde görünmesini sağlar.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 2, Misafir: 11)


  • İpUcu

Google ads alanı