Semantik Arama Nedir? | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
  • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Semantik Arama Nedir?

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Optimizasyon kategorisinde Garfield tarafından oluşturulan Semantik Arama Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 58 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Optimizasyon
Konu Başlığı Semantik Arama Nedir?
Konuyu başlatan Garfield
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Garfield

Garfield

We Love Google!
WF Admin
Katılım
8 Nis 2020
Yaşınız
34
Konum
Kocaeli
Mesajlar
504
A.Beğeni
39
Son Görülme
Ticaret
1 /   0 /   0
Semantik arama terimi arama motorlarının doğal dil kullanılarak yapılan sorgulamaları daha iyi yorumlamaları ve işlemeleri için kullanılmaktadır. Ancak semantik aram bundan çok daha fazlası anlamına gelmektedir. Kullanıcının aramayı yaparken sahip olduğu arama bağlamı bunlardan biridir. Eğer arama kutucuğuna sorgu için “otel” yazarsanız ve önceliğiniz “Paris” olursa “Paris otelleri” için çeşitli sonuçlar elde etmeniz mümkün olabilmektedir.

Eğer daha önce vahşi doğa ilgili pek çok arama yapmışsanız ve sorgu için “jaguar” kelimesini kullandıysanız bir araba değil hayvan sonucuyla karşılaşırsınız. Ek olarak arama motorlarının girilen girdilerin kavramını anlamamaktadır. Bu sorguları insanlar, yerler ve olaylarla ilişkilendirmek istediğinizde daha farklı bir yaklaşım ortaya koymanız gerekmektedir.

Diğer taraftan, Paris’te yer alan “Eyfel Kulesi” aramasını yaptığınız zaman bu yapıyla ilgili çeşitli bilgiler edinebilirsiniz. Ancak doğrudan bu yapının uzunluğunu öğrenmek için “Eyfel Kulesi’nin uzunluğu ne kadar” diye arama yapmanız gerekmektedir.

Aramayı ne şekilde yaparsanız yapın Google bunu sorgunun doğru haline göre değiştirebilecektir.

Arama motorları bunları geçmişte çok fazla yapmamaktaydı. Ancak artık kullanıcıların aramalarını sorguların doğru hallerine göre değiştirerek sonuç sunma yoluna gidebilmektedirler. Arama motorları için hangi kelimelerin işlenmesi kolaysa ilk olarak onları gündeme almaktadırlar.

Sesli aramanın ön plana çıkmaya başlaması bunun önemini artırmaktadır. İnsanlar ses komutlarını kullanarak arama yaptıklarında doğal dillerini kullanmaktadırlar. Bu sorgular diğer insanlarla konuştukları şekilde aktarıldığı için arama motorları bunlara uyum sağlamaya çalışmaktadırlar.

Sonuç olarak, arama motorları kullanıcının sorgusunun ne olduğunu anlama konusunda ekstra çaba sarf ederek aynı zamanda kullanıcının niyetini anlama yoluna gitmektedirler. Kullanıcılar doğal dillerini kullanarak arama yaptıklarında buna uygun sonuçlar sunmak için çaba göstermektedirler.

Semantik arama kavramıyla neden ilgilenmelisiniz? Kısa cevap arama motorlarıyla etkileşimlerimiz ile alakalıdır. Semantik arama SEO ile sitelerimiz arasındaki uyumun nasıl olması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Semantik Arama Hakkında: Nedir ve Ne Değildir?
Semantik arama kullanıcının yaptığı sorguya anlamlı sonuçlar sunmak demektir. Bu anlamlı sonuçlar insanların aramayı yaparken gerçekleştirdikleri niyete uygun olmak durumundadır. Bunu yapabilmek için arama motorları sadece kullanıcının arama niyetini değil aynı zamanda sorgunun bağlamını anlamaya çalışmaktadırlar.

Arama motorları kullanıcı sorgularının anlamlarını anlamak için çok ciddi gelişmeler kaydetmişlerdir. Özellikle Google, kullanıcının doğal dilini analiz ederek ve onun sınırlarını işleyerek bunu gerçekleştirmektedir. Google teknolojisini sesli aramaya da entegre ederek bunu bir adım öteye taşımıştır.

Özellikle Google’ın en büyük hedeflerinden birisi insanların neler yaptığını ve neler yapmak istediğini algılamaktır.

Bu yolda atılan ilk adım bilgi grafiğinin geliştirilmesidir. Bilgi Grafiği ile Google dizeler değil şeyler kavramını ortaya atmıştır.

  1. Bir ülkenin başkenti, bir yerde yer alan değirmen sayısı ve bir ünlü ismin doğum tarihi gibi herkese açık bilgilerden oluşmaktadır.
  2. Her girdiğinin sahip olduğu özellikler yer almaktadır. İnsanların isimleri, doğum tarihleri, annesi, babası, yaşadığı yer, sahip olduğu iş, eşi ve çocukları gibi çok farklı bilgiler bu kapsamdadır. Bunlara ek olarak özellikleri anlamakta ve bunları veritabanı içerisinde tutmaktadır.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)


  • İpUcu

Google ads alanı