İp Ucu - Kullanıcı tarafından seçilen standart sayfa olmadan kopya | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
 • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

İp Ucu Kullanıcı tarafından seçilen standart sayfa olmadan kopya

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Search Console kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Kullanıcı tarafından seçilen standart sayfa olmadan kopya başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 111 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Search Console
Konu Başlığı Kullanıcı tarafından seçilen standart sayfa olmadan kopya
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
WF Moderatör
Katılım
29 Nis 2020
Yaşınız
25
Konum
Istanbul
Mesajlar
439
A.Beğeni
3
Son Görülme
Ticaret
0 /   0 /   0
Google’ın kullanıma sunduğu yeni Search Console’da bir sayfa var: Dizin Durumu raporu

Bu rapora ulaştığınızda şöyle bir başlık görüyorsunuz: Standart etiketi olmayan kopya bir sayfa

Bu rapor altında asıl sayfa haricinde oluşturduğunuz bu sayfayı Google başka bir sayfanın kopyası olarak algılamış.

Neden dersiniz?
Sitenizin aynı sayfayı gösteren farklı URL’lere veya farklı URL’lerde yinelenen ya da çok benzer sayfalara sahip olmasının geçerli nedenleri vardır. En yaygın nedenler şunlar:

 • Birden fazla cihaz türünü desteklemek için:
 • Arama parametreleri veya oturum kimlikleri gibi öğelerle ilgili dinamik URL’leri etkinleştirmek için:
 • Siz aynı yayını birden fazla bölüm altına yerleştirirken blog sisteminiz otomatik olarak birden fazla URL kaydediyorsa.https://blog.example.com/dresses/green-dresses-are-awesome/
 • Sunucunuz www/www olmayan http/https çeşitleri için aynı içeriği yayınlayacak şekilde yapılandırılmışsa:

 • Bir blogda diğer sitelere ortak kullanıma sunma için sağladığınız içerik söz konusu alanlarda kısmen veya tamamen kopyalanırsa:
  (ortak kullanıma sunulan yayın) (orijinal yayın)
İşte buna benzer sayfa ve içerik yapısı nedeniyle büyük bir sorunla karşılaşırsınız. Google bunu şöyle izah ediyor:

GOOGLEBOT AYNI SİTEDE AYNI ŞEYLE İLGİLİ GÖRÜNEN BİRDEN FAZLA SAYFA BULURSA, EN EKSİKSİZ VE FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜ SAYFAYI SEÇER VE BUNU STANDART OLARAK İŞARETLER. STANDART SAYFA EN DÜZENLİ TARANACAK OLAN SAYFADIR; SİTENİZLE İLGİLİ TARAMA BÜTÇESİNDEN TASARRUF ETMEK İÇİN KOPYALAR DAHA SEYREK TARANIR. DOLAYISIYLA, GOOGLEBOT’A STANDART SAYFANIN HANGİSİ OLDUĞUNU BELİRTMEZSENİZ VE FARKLI BİR SAYFANIN STANDART OLDUĞUNA KARAR VERİRSENİZ, ENERJİNİZİ GOOGLEBOT’UN ÇOK SIK DİZİNE EKLEMEYECEĞİ VEYA ARAMA SONUÇLARINDA GÖRÜNTÜLEMEYECEĞİ BİR SAYFAYI GÜNCELLEMEK İÇİN HARCAYABİLİRSİNİZ.

Google, içeriğinizin ve kalitenin değerlendirilmesi açısından sitenizdeki standart sayfaları sitenizin içeriğinin altın standardı olarak kullanır ve kopyalardan biri açık bir şekilde bir kullanıcının sorgusuna daha uygun olmadığı sürece Google Arama sonucu genellikle standart sayfaya işaret eder: örneğin, masaüstü sayfası standart olarak işaretlenmiş olsa bile, kullanıcı bir mobil cihaz kullanıyorsa arama sonucu muhtemelen mobil sayfaya işaret edecektir.

Peki Google bu seçimi yaparken neye göre karar veriyor?
Google, sayfanın http veya https aracılığıyla yayınlanıp yayınlanmaması; kullanıcının bildirdiği tercih edilen alan; sayfa kalitesi; URL’nin bir site haritasındaki varlığı ve “rel = canonical” etiketlemesi gibi çeşitli faktörlere (veya sinyallere) dayalı olarak standart sayfayı seçer. Google’ın bir standart sayfayı seçmesini zorlayamazsınız, ancak burada gösterilen tekniklerden birini veya birkaçını kullanarak seçimi etkileyebilirsiniz.
Neden önemlidir?
Yinelenen/benzer sayfalardan oluşan bir grupta, çeşitli nedenlerle açık bir şekilde standart sayfa seçmek isteyebilirsiniz:

 • Kullanıcıların arama sonuçlarında hangi URL’yi görmesini istediğinizi belirtmek için. Kullanıcıların yeşil elbiseler ürün sayfanıza yerine adresi aracılığıyla erişmesini tercih edersiniz.
 • Benzer veya yinelenen sayfaların bağlantı sinyallerini birleştirmek için. Arama motorlarının, bağımsız URL’ler için buldukları bilgileri (bunlara yönelik bağlantılar gibi) tercih edilen tek bir URL’de birleştirmelerine olanak verir. Bu, diğer sitelerden adresine yapılan bağlantıların adresine yapılan bağlantılarla birleştirildiği anlamına gelir.
 • Tek bir ürün/konu ile ilgili metrikleri izlemeyi basitleştirmek için. Çeşitli URL’ler kullanıldığında, belirli bir içerik parçası için birleştirilmiş metrikler elde etmek daha zordur.
 • Ortak kullanılan içeriği yönetmek için. İçeriğinizi başka alanlara yayınlanması için ortak kullanıma sunuyorsanız, sayfa sıralamasını tercih ettiğiniz URL ile birleştirmek istiyorsunuz demektir.
 • Yinelenen sayfaları tarayarak zaman kaybetmemek için. Googlebot’un sitenizden en iyi şekilde faydalanmasını istiyorsanız, aynı sayfaların masaüstü ve mobil sürümlerini taramak yerine sitenizdeki yeni (veya güncellenmiş) sayfaları taramaya zaman ayırması daha iyi olacaktır.


Standart sayfa belirtme
Kullanımınıza bağlı olarak, standart sayfayı yinelenen bir grup arasından belirtmenin birkaç farklı yolu vardır:

YöntemAçıklama
Genel yönergelerTüm standartlaştırma yöntemleri için bu yönergeleri izleyin.
Tercih edilen alanı belirtmeBir alandaki URL’leri, başka bir alandaki eşdeğerlerinin standardı olarak belirtmek için Search Console’u kullanın. Örneğin, yerine example.com. Bunu yalnızca, alt alan adı farklı olan iki benzer siteniz olduğunda kullanın. Bunu eşdeğer http/https siteleri için kullanmayın.
Artıları:
 • Uygulaması, yönetmesi ve değiştirmesi çok kolaydır
 • Farklı alanlarda birbirinin aynı sitelere sahipseniz kullanın.
Eksileri:
 • Yalnızca alan ayrıntı düzeyinde çalışır ve sayfaların kopya olarak kabul edilmesi için yollarının ve adlarının aynı olması gerekir.
 • Aynı yol adı verilen sayfalar için yalnızca tek bir sayfadan sayfaya eşleme sağlar.
rel=canonical <link> etiketiKoda, tüm kopya sayfalar için standart sayfaya işaret eden bir <link> etiketi ekleyin.
Artıları:
 • Sınırsız sayıda kopya sayfayı eşleyebilir.
Eksileri:
 • Sayfanın boyutunu büyütebilir.
 • Daha büyük sitelerde veya URL’lerin sık sık değiştiği sitelerde eşlemenin korunması karmaşık bir hal alabilir.
 • Yalnızca HTML sayfalarında çalışır, PDF gibi dosyalarda çalışmaz. Bu gibi durumlarda, rel=canonical HTTP üst bilgisini kullanabilirsiniz.
rel=canonical HTTP üst bilgisiSayfanızın yanıtında rel=canonical üst bilgisi gönderin.
Artıları:
 • Sayfa boyutunu artırmaz.
 • Sınırsız sayıda kopya sayfa eşlenebilir.
Eksileri:
 • Daha büyük sitelerde veya URL’lerin sık sık değiştiği sitelerde eşlemenin korunması karmaşık bir hal alabilir.
Site haritasıStandart sayfalarınızı bir site haritasında belirtin.
Artıları:
 • Özellikle büyük sitelerde yapılması ve sağlanması kolaydır.
Eksileri:
 • Googlebot yine de site haritasında belirttiğiniz standart sayfaların ilişkili kopyalarını belirlemelidir.
 • Googlebot için rel=canonical eşleme tekniğinden daha zayıf bir sinyaldir.
YönlendirmeYönlendirilmiş bir URL’nin belirli bir URL’den daha iyi bir sürüm olduğunu Googlebot’a bildirmek için 301 yönlendirmelerini kullanın. Bunu, yalnızca yinelenen bir sayfayı reddettiğinizde kullanın.
AMP çeşidiÇeşitlerinizden biri AMP sayfasıysa, standart sayfayı ve AMP çeşidini belirtmek için AMP yönergelerine uymanız gerekir.


Bu yöntemlerden birini kullanmazsanız tercih edilen sürümü Google belirleyecek ve belki de bir çok sayfanız indeksleme dışı kalacaktır.

Bu sorunu çözmek için detaylı okumanızı ve gerekli düzeltmeleri yapmanızı öneririz. Tutus Media ile çalışıyorsanız rahat olun. Çözümlere hızlı ulaşacaksınız demektir.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)


 • İpUcu

Google ads alanı