Google Search Console URL Kaldırma Aracı Nasıl Kullanılır? | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
 • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Google Search Console URL Kaldırma Aracı Nasıl Kullanılır?

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Search Console kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Google Search Console URL Kaldırma Aracı Nasıl Kullanılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 64 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Search Console
Konu Başlığı Google Search Console URL Kaldırma Aracı Nasıl Kullanılır?
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
WF Moderatör
Katılım
29 Nis 2020
Yaşınız
25
Konum
Istanbul
Mesajlar
439
A.Beğeni
3
Son Görülme
Ticaret
0 /   0 /   0
Kaldırma Aracı
Sitenizin arama sonuçlarında görünmesini geçici olarak engelleme veya Güvenli Arama filtrelemesini yönetme
Kaldırma aracı, sahip olduğunuz sitelere ait sayfaların Google Arama sonuçlarında görünmesini geçici olarak engellemenizi sağlar. Sahibi olmadığınız siteler için bu sorun gidericiyi kullanın.
Araç ayrıca, sitenizde yetişkinlere uygun içerik barındırdığı bildirilen tüm URL'leri görmenize de olanak tanır.

URL'leri geçici olarak engelleme
Bir URL’nin Google Arama sonuçlarında görünmesini geçici olarak engellemek için bu prosedürü uygulayın.

Bu araç ne zaman kullanılır?
 • Sahip olduğunuz Search Console mülkünde bir URL'niz var ve bunu Google Arama sonuçlarından hemen çıkarmanız gerekiyor. URL’yi kalıcı olarak kaldırmak için ek önlemler almalısınız. Kaldırılacak URL bir web sayfasının veya resmin olabilir.
 • Bir sayfadaki hassas içeriği kaldırdınız ve Google'ın bu içeriği Arama sonuçlarından kaldırmasını ancak sayfayı kaldırmamasını istiyorsunuz.
Bu araç ne zaman kullanılmaz?
 • Sahibi olmadığınız bir mülkteki sayfayı engellemek için. Web sayfasını ben kontrol etmiyorum konusuna bakın.
 • Bir URL'yi Arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırmak için. Bu, kalıcı olarak kaldırılma işleminin birinci adımı değil orta adımıdır. Bir URL'yi kalıcı olarak kaldırmak istediğinizde, kaldırma işleminin kalıcı olması için talimatları uygulayın.
 • İnternetten içerik kaldırmak için. Bu araç, içeriği yalnızca Google Arama'dan kaldırır.
 • Diğer arama motorlarının sonuçlarını kaldırmak için. Bu araç, içeriği yalnızca Google Arama'dan kaldırır.

Kaldırma aracını kullanma
Bir URL'nin Google Arama'da görünmesini geçici olarak engellemek veya bir sayfa değiştiğinde Google'ın görüntülemesini güncellemek için:

 1. URL, sahibi olduğunuz bir Search Console mülkünde olmalıdır. Değilse, bunun yerine bu sayfadaki talimatları uygulayın.
 2. Kaldırma Aracı'nı açın.
 3. Geçici Olarak Kaldırmalar sekmesini seçin.
 4. Yeni İstek'i tıklayın.
 5. URL'yi geçici olarak kaldır veya Önbelleğe alınmış URL'yi temizleseçeneklerinden birini belirleyin:
  1. URL'yi geçici olarak kaldırma
   Bu sekme ne işe yarar?

   URL'yi Google Arama sonuçlarından yaklaşık altı ay süreyle engeller. Sayfa, gizli tutulma süresinden sonra arama sonuçlarında yeniden görünebilir. Sayfa, Arama sonuçlarında tekrar görünmeden önce yeniden taranmalıdır.
   Ayrıca, sayfanın önbelleğe alınmış kopyasını ve sayfa snippet'ini temizler.
   Bu özelliği, bir sayfanın Google Arama sonuçlarında görünmesini kalıcı şekilde engellemenin ilk adımı olarak kullanın.
   Belirli bir URL’yi veya belirli bir ön ekle başlayan tüm URL’leri engelleyebilirsiniz.
   Belirli bir URL'yi engelleme
   • Yalnızca bu URL'yi kaldır'ı seçin.
   • Sayfa uzantısı (örneğin, .html) dahil olmak üzere, yalnızca Arama sonuçlarında tam eşleşen URL'yi engeller.
   • URL'yi tam olarak Google Arama sonuçlarında göründüğü gibi kullanın.
   • Bağlantılar hiçbir zaman eşleşmez ve URL'nizden çıkarılmalıdır (sayfam#bağlantı).
   • Aşağıdaki ek notlara bakın.
Kaldırma işleminizi kalıcı hale getirme
Kaldırma aracı yalnızca yaklaşık altı aylık geçici bir kaldırma işlemi sağlar. İçerik veya URL'leri Google arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırmak için:

 1. Sayfayı kalıcı olarak kaldırmak için aşağıdaki işlemlerden birini uygulayın:
  • Sitenizdeki içeriği (resimler, sayfalar, dizinler) kaldırın veya güncelleyin ve web sunucunuzun 404 (Bulunamadı) ya da 410 (Kaldırıldı) HTTP durum kodu döndürdüğünden emin olun. HTML olmayan dosyalar (PDF gibi) sunucunuzdan tamamen kaldırılmalıdır. (HTTP durum kodları hakkında daha fazla bilgi edinin)
  • İçeriğe erişimi engelleyin (örneğin, şifre girilmesini zorunlu tutabilirsiniz).
  • noindex meta etiketini kullanarak sayfanın dizine eklenmemesi gerektiğini belirtin. Bu, diğer yöntemlere göre daha az güvenlidir.
  • Robots.txt dosyasını engelleme mekanizması olarak kullanmayın.
 2. Sayfayı, içeriğinizi kalıcı olarak kaldırmadan önce engellediyseniz (1. adım) sayfanın engellemesini kaldırıp yeniden engelleyin. Bu işlem, sayfa engellendikten sonra yeniden tarandıysa sayfayı dizinden temizler.
Geçici olarak kaldırma isteği geçmişinizi görüntüleme
Son 6 ayda bu araçla bu site için yapılan tüm kaldırma isteklerinin geçmişini görebilirsiniz.

Geçmiş tablosu aşağıdaki bilgileri içerir:

URLİstenen URL. Gösterilen URL’nin tüm www/www olmayan/http/https varyasyonları da isteğe dahildir.Türİstek sorunlarının türü:
 • Önbelleğe alınmış URL'nin temizlenmesi: Önbelleği kaldırma isteği
 • URL'nin geçici olarak kaldırılması: Geçici olarak kaldırma isteği
Durumİsteğin durumu:
 • İstek işleniyor: İsteğe ait işlem devam ediyor.
 • İstek reddedildi: İstek reddedilmiştir. Bunun nedeni genellikle aynı istekten başka bir tanesinin zaten yürürlükte olmasıdır. Bir isteğin reddedilmesinin olası nedenlerine bakın.
 • İstek iptal edildi: İsteği iptal etmişsinizdir.
 • Geçici olarak kaldırıldı: URL, Google Arama sonuçlarından geçici olarak kaldırılmıştır. Kaldırma işlemini kalıcı hale getirmeniz gerekir, aksi takdirde sayfa yaklaşık 6 ay sonra tekrar görünebilir.
 • Kaldırma isteğinin süresi doldu: URL kaldırma isteğinin süresi dolmuştur. Başka bir kaldırma isteğinde bulunmazsanız sayfa, Arama sonuçlarında tekrar görünmek için uygundur.
 • Temizlendi: Önbellek temizleme isteği tamamlanmıştır.
Kaldırma isteğini iptal etme
Arama sonuçlarından geçici olarak engellenme isteğinizi iptal etmek istiyorsanız:

 1. Kaldırma aracı'nı açın.
 2. İsteğinizi geçmiş tablosunda bulun.
 3. İsteğin yanındaki satır içi menü düğmesini
  More
  tıklayıp İsteği iptal et'i seçin.
Kaldırma Aracı'nın hatalı kullanımı
URL kaldırma aracı, acilen engellemeniz gereken içerikler (örneğin, yanlışlıkla ifşa edilen gizli veriler barındıran içerikler) için ilk adım olarak tasarlanmıştır. Aracı, aşağıdaki gibi başka amaçlar için kullanmak sitenizde sorunlara neden olabilir.

 • Aracı gereksiz öğeleri temizlemek için kullanmayın (örneğin, 404 hatası veren eski sayfalar). Yakın zamanda sitenizde değişiklik yaptıysanız ve şimdi dizinde güncelliğini kaybetmiş URL'ler varsa, Google'ın tarayıcıları URL'lerinizi tararken bunları görür ve söz konusu sayfalar doğal olarak zaman içinde arama sonuçlarımızdan çıkar. Acil güncelleme isteğinde bulunmaya gerek yoktur.
 • Aracı, Search Console hesabınızla ilgili tarama hatalarını çözmek için kullanmayın. Engelleme aracı, URL'lerin Google'ın arama sonuçlarında görünmesini engeller, Search Console hesabınızda görünmesini değil. URL'leri bu rapordan manuel olarak kaldırmanız gerekmez. Bunlar zaman içinde kendiliğinden kaldırılır.
 • Aracı, sitenize "sıfırdan başlamak" için kullanmayın. Sitenizle ilgili manuel işlem yapıldığından endişeleniyorsanız veya başka birisinden bir alan adı satın aldıktan sonra temiz bir şekilde en baştan başlamak istiyorsanız, yeniden değerlendirme isteğinde bulunarak endişelendiğiniz konuları ve nelerin değiştiğini bize bildirmenizi öneririz.
 • Aracı, siteniz saldırıya uğradıktan sonra sitenizi "çevrimdışı" yapmak için kullanmayın. Siteniz saldırıya uğramışsa ve dizine eklenmiş kötü URL'lerden kurtulmak istiyorsanız saldırganın oluşturduğu yeni URL'leri (örneğin, ) engellemek için URL engelleme aracını kullanın. Ancak tüm sitenizi veya daha sonra dizine eklenmesini isteyeceğiniz URL'leri engellemenizi önermeyiz. Bunun yerine, saldırıyla ilgili sorunları düzeltin, biz de sitenizi tekrar tarayalım.
 • Aracı, sitenizin doğru "sürümünün" dizine eklenmesini sağlamak için kullanmayın. Çoğu site aynı HTML içeriğini veya dosyalarını farklı URL'ler kullanarak sunar. Bunu yapıyorsanız ve arama sonuçlarında yinelenen içerikler görmek istemiyorsanız standartlaştırma konusunda önerilen yöntemlerimizi inceleyin. Arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz URL'leri engellemek için URL aracını kullanmayın. Bu araç, bir sayfanın istediğiniz sürümünü tutmayacaktır. Bunun yerine bir URL'nin tüm sürümlerini (http/https ve www/www olmayan) kaldırabilir.
Eski içeriği kaldırma isteklerini görme
Sitenize ait eski Google Arama sonuçlarını güncellemek veya kaldırmak için Eski İçeriği Kaldır aracını kullanarak son 6 ay içinde yaptığınız tüm isteklerin geçmişini görebilirsiniz. Eski İçeriği Kaldır aracı, Google Arama artık sitede olmayan bilgileri gösterdiğinde site sahibi olmayanlar tarafından arama sonuçlarını güncellemek için kullanılır. Başarılı istekler Google'da sonucu günceller. Sayfa artık mevcut değilse sonuç dizinden kaldırılır ve artık gösterilmez. Sayfadaki içerik kaldırılırsa Google Arama kaldırılan içerik için harekete geçmez veya içeriği göstermez.

İstek geçmişinizi görmek için:

 1. Kaldırma Aracı'nı açın.
 2. Eski içerik sekmesini seçin. Geçmiş tablosu aşağıdaki bilgileri içerir:
URLİstenen URL. Gösterilen URL’nin tüm www/www olmayan/http/https varyasyonları da isteğe dahildir.Türİstek türü; aşağıdakilerden biri olabilir:
 • Eski önbelleği kaldırma: Sayfa hâlâ mevcut ancak bazı içerikler kaldırıldı. Bir sonraki taramaya kadar sonuçtaki sayfa snippet'ini temizler, kaldırılan içerik için yapılan Google aramaları artık bu sayfayı göstermez.
 • Eski sayfayı kaldırma: Sayfa artık mevcut değil, Google dizininden ve arama sonuçlarından temizlendi.
İstendiİsteğin yapıldığı tarih (Pasifik Zaman Diliminde).DurumEski içeriği kaldırma isteğinin durumu. Aşağıdakilerden biri olabilir:
 • Onaylandı - İstek onaylandı, kısa süre içinde uygulanacak.
 • Reddedildi: İçerik hâlâ sayfada mevcut - İstekte bulunan tarafından kaldırıldı olarak işaretlenen içerik hâlâ sayfada duruyor. Google dizininin güncellenmesi için içerik sayfadan kaldırılmalıdır.
 • Reddedildi: Eski içerik dizinde değil - İstekte bulunan tarafından eski olarak işaretlenen içerik, Google'ın sayfanın dizine eklenmiş sürümünde yok. Ya içerik kaldırıldı ve Google bu istek alınmadan önce sayfayı yeniden ziyaret etti ya da kullanıcı zaten sayfada olmayan yanlış içerik belirtti.
 • Reddedildi: Sayfa dizine eklenmedi - Gönderilen URL Google dizininde yok.
 • Reddedildi: Yinelenen istek - Benzer bir istek hâlâ beklemede.
 • Reddedildi: Sayfa kaldırılmadı - İstekte bulunan tarafından kaldırıldı olarak işaretlenen sayfa hâlâ mevcut.
 • Reddedildi: Belirtilmedi - İstek, belirtilmemiş başka bir nedenle yerine getirilemedi.

Sitenizdeki yetişkinlere uygun içerik olarak bildirilen URL'leri görme
Google kullanıcıları, Güvenli Arama öneri aracını kullanarak belirli URL'leri yetişkinlere yönelik içerik barındırıyor olarak Google'a bildirebilirler. Bu araç kullanılarak gönderilen URL'ler incelenir ve Google bu içeriğin Güvenli Arama sonuçlarından filtrelenmesi gerektiğini düşünürse, bu URL'ler yetişkinlere uygun içerik olarak etiketlenir.

Sitenizdeki yetişkinlere uygun içerik olarak bildirilen URL'lerin listesini görmek için:

 1. Kaldırma aracı'nı açın.
 2. Güvenli Arama Filtrelemesi sekmesini seçin.
Geçmiş tablosu, içeriğinizin yetişkinlere uygun malzeme olarak etiketlenmesi isteklerinin listesini gösterir. Sitenizdeki bir sayfanın yanlış etiketlendiğini düşünüyorsanız Web Yöneticisi Forumu'nda bildirebilirsiniz.

Güvenli Arama filtreleme istekleri aşağıdaki durum değerlerine sahip olabilir:

 • İstek işleniyor: İsteklerin alındıktan sonra işleme koyulması birkaç gün veya daha uzun sürebilir.
 • İstek iptal edildi: İsteği yapan kullanıcı isteği iptal etti.
 • İstek reddedildi: İstek bu nedenlerden biriyle reddedildi.
 • Filtrelendi: İstek onaylandı. URL, Güvenli Arama özelliğini açan kullanıcılara Google Arama sonuçlarında gösterilmeyecek.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)


 • İpUcu

Google ads alanı