Google Search Console Konum Değeri Nedir? | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
  • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Google Search Console Konum Değeri Nedir?

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Search Console kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Google Search Console Konum Değeri Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 62 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Search Console
Konu Başlığı Google Search Console Konum Değeri Nedir?
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
WF Moderatör
Katılım
29 Nis 2020
Yaşınız
23
Konum
Istanbul
Mesajlar
439
A.Beğeni
3
Son Görülme
Ticaret
0 /   0 /   0
Arama Analizi raporundaki konum değeri ne anlama gelir?
Arama Analizi raporunda gösterilen konum değeri, mülkünüzün göründüğü tüm sorgularda alınan ortalamaya göre arama sonuçlarında mülkünüze veya sayfanıza verilen en üstteki bağlantının konumudur. Örneğin:

  1. Bir sorgu, mülkünüzü 2, 4 ve 6 konumlarında döndürürse, mülkünüzün konumu 2 (en üst konum) olarak kabul edilir.
  2. İkinci bir sorgu mülkünüzü 3, 5 ve 9 konumlarında döndürürse, mülkünüzün konumu 3 (en üst konum) olarak kabul edilir.
  3. İki sorgudaki ortalama konum (2 + 3)/2 = 2,5'tir.
Bağlantı konumunun kaydedilebilmesi için bağlantının bir gösterim alması gerekir. Bir sonuç, gösterim almazsa (örneğin, sonuç arama sonuçlarının 3. sayfasındaysa ancak kullanıcı yalnızca 1. sayfayı görüntülerse), konumu söz konusu sorgu için kaydedilmez. Bazı rapor yapılandırmalarında, konum değeri için bir kısa çizgi (-) görebilirsiniz. Bu, kullanıcı söz konusu sorgu için mülkünüzü hiç görmediğinden kayıtlı bir konum olmadığı anlamına gelir. Örneğin, masaüstünde 10 gösterimi olan ancak mobil ortamda hiç gösterimi olmayan bir sayfanın masaüstü ve mobil sonuçlarını karşılaştırırsanız masaüstü için 10 değerini ve mobil için - karakterini görürsünüz.

Konum değeri, mülküm için ne anlama gelir?
Konum değeri, püf noktalarını anlamazsanız yanıltıcı olabilecek karmaşık bir metriktir. Örneğin, önceki şemada, 6. konumdaki Bilgi Grafiği kartı sayfadaki en büyük değere sahiptir. Bu kötü görünebilir, ancak aslında çok göze çarpan bir konumda görünmektedir. Bununla birlikte, görsel aramada satır ve sayfa başına gösterilen sonuç sayısı ekranın genişliğine ve diğer faktörlere bağlıdır. Dolayısıyla, konum sadece çok kaba bir şekilde resmin ne kadar aşağıda göründüğünü açıklar.

Örneğin, bir öğenin 11 olan konum değerinin birkaç olası açıklamasını burada görebilirsiniz:

  • Bir masaüstü aramada, Bilgi Grafiği kartındaki sağ üst konum anlamına gelebilir
  • Bir masaüstü aramada, 2. sayfadaki ilk öğe anlamına gelebilir (ilk sayfanın ikincil tarafında hiçbir şey yoksa)
  • Masaüstü görsel sonuçlarında, ikinci veya üçüncü sonuç satırı (kaydırmadan görülebilir) anlamına gelebilir
  • Mobil cihazlarda, sonuçların altıncı satırı (yalnızca kaydırmayla görülebilir) anlamına gelebilir
Görebileceğiniz gibi bir konum numarası, farklı durumlarda farklı şeyler anlamına gelebilir. Bu yüzden, basit tahminler yapmamanız gerekir. Mutlak konumun yanı sıra konumun zaman içindeki değişimini, özellikle ani konum değişikliklerini izlemenizi öneririz.

Arama Analizi sayfa konumumun 5 olduğunu söylüyor ama arama yaptığımda sayfam 8. konumda gösteriliyor!
Konum değer, tüm aramalar için ortalama konumdur. Yaptığınız aramaya özel olarak arama geçmişiniz, bulunduğunuz yer gibi birçok değişken nedeniyle konum değeri ortalama değerden farklı olabilir.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 1, Misafir: 6)


  • İpUcu

Google ads alanı