Google Search Console Arama Sonucu Öğeleri | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
  • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Search Console kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Google Search Console Arama Sonucu Öğeleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 69 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Search Console
Konu Başlığı Google Search Console Arama Sonucu Öğeleri
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
WF Moderatör
Katılım
29 Nis 2020
Yaşınız
25
Konum
Istanbul
Mesajlar
439
A.Beğeni
3
Son Görülme
Ticaret
0 /   0 /   0
Arama sonucu öğesi ayrıntıları
Tıklamalar, gösterimler ve konum sayısının, sonuç öğesi türüne bağlı olarak burada açıklanan şekilde küçük farklılıkları olabilir.

Bant
Bantlar, görsellere ait küçük resimler veya AMP sayfaları gibi aynı türden bir öğe grubunun yer aldığı, kaydırılan kapsayıcılardır (genellikle yatay yönde kaydırılırlar).

Tıklama: Davranış, içerdiği öğe türüne bağlı olur

Gösterim: Gösterimin kaydedilmesi için bir öğenin bantta görünümün içine kaydırılması gerekir. Geçerli sayfada bantın kendisinin görünümün içine kaydırılması gerekmez.

Konum: Bant, arama sonuçlarında tek bir konuma sahiptir ve bant içindeki tüm öğeler bu konuma atanır. Bununla birlikte, bir bant, yalnızca içerdiği öğe türü bir arama konumuna sahipse bir arama konumuna sahip olur: Örneğin, AMP sayfalarının bir konumu olabileceği için AMP sayfalarından oluşan bir bantın bir konumu olur, ancak daraltılmış Google sorgularının bağlantıları bir arama konumuna sahip olmayacağından bu tür bağlantılardan oluşan bir atlı karıncanın arama konumu olmaz.

URL: Bantın kendisinin URL'si yoktur; veriler, içerdiği öğelerin URL'lerine atanır.

AMP sayfası
Bir AMP sayfası, bir standart sonuç bağlantısı olarak veya bir bant içinde özetlenmiş biçimde görüntülenebilir. Bant içindeki özetlenmiş AMP sayfası tıklandığında, tam AMP sayfası özel bir AMP görüntüleyicide açılır. Kullanıcılar, bu görüntüleyicinin içindeki tam AMP sayfalarında, bantın içinde barındırıldıkları sıralamaya göre gezebilirler.

Tıklama: Banttaki özetlenmiş bir AMP sayfasının tıklanması (sayfayı açma) bir tıklama olarak sayılır. Bir tam AMP sayfasının AMP görüntüleyicinin içinde görüntülenmesi hem bir tıklama hem de bir gösterim olarak sayılır; dolayısıyla, AMP görüntüleyici ve bunun aracılığıyla sayfa açıksa her bir sayfayı ilk kez gördüğünüzde (ve yalnızca bu ilk görüşünüzde) bir tıklama (ve bir gösterim) sayılır.

Gösterim: AMP sayfası, arama sonuçlarındaki bantta veya tam sayfa AMP görüntüleyicisinde görüntülendiğinde AMP sayfası için bir gösterim sayılır. Kullanıcı, sayfayı bantta veya görüntüleyicide kaç kez görürse görsün yalnızca bir gösterim sayılır. Bir arama sonucu bağlantısı, AMP sayfasına basit bir "mavi bağlantı" sonucu olarak bağlantı verirse (bantta değil) bu da bir gösterim olarak sayılır.

Konum: Konum, içerdiği arama sonucu öğesinin (atlı karınca, mavi bağlantı grubu vb.) konumudur. Bant içindeki konuma dikkat edilmez.

URL: Bildirilen URL, AMP sayfasının URL'sidir.

Öne çıkan snippet
Öne çıkan snippet, belirli tek bir web sayfasından çıkarılan bilgileri görüntüler. Kaynak web sayfasının bir bağlantısını içerir.

Tıklama: Öne çıkan snippet'teki harici sayfa bağlantısının tıklanması bir tıklama olarak sayılır.

Gösterim: Standart gösterim kuralları geçerlidir.

Konum: Standart konum kuralları geçerlidir.

URL: Kullanıcının, öne çıkan snippet'teki bağlantıyı tıkladığında yönlendirildiği nihai URL.

Zengin sonuç
Zengin sonuçlar, yapısal veriler kullanılarak tanımlanır ve Google Arama sonuçlarında çeşitli şekillerde görüntülenebilir.

Tıklama: Kullanıcıyı arama sonuçlarının dışına çıkaran, sonuçtaki bir bağlantının tıklanması tıklama olarak sayılır.

Gösterim: Standart gösterim kuralları geçerlidir.

Konum: Standart konum kuralları geçerlidir.

URL: Zengin kart yapısal biçimlendirmesini içeren sayfanın URL'si.

Liste/Ayrıntılar zengin sonuçları
Bazı zengin sonuç türlerinin iki arama sonucu görünümü vardır: liste görünümü ve ayrıntılar görünümü. İlk arama sonucu, her biri hakkında en az bilginin yer aldığı en iyi sonuçları içeren bir listedir. Kullanıcı daha fazla liste öğesi göstermek için listeyi genişletebilir veya seçilen öğe hakkında daha fazla bilgi içeren bir ayrıntılar görünümü açmak için listede belirli bir sonucu tıklayabilir.

Masaüstü sonuçlarında, liste genişletildiğinde otomatik olarak listedeki ilk öğenin ayrıntılar görünümünü açılır. Bu, ilk öğe için bir gösterim olarak sayılır, ancak tıklama olarak sayılmaz.

Belirli bir iş ilanının ilk kısa liste görünümünü ve ayrıntılar görünümünü gösteren bir mobil cihaz örneğini burada görebilirsiniz.Liste/ayrıntı sonuç türleri
Performans raporunu belirli bir zengin sonuç türü için (örneğin, İş ilanı, İş ayrıntıları, Etkinlik listesi, Etkinlik ayrıntıları) Liste görünümü veya Ayrıntılar görünümü verilerini gösterecek şekilde filtreleyebilirsiniz.

Aşağıdaki zengin sonuç türleri, arama sonuçlarında liste/ayrıntı öğeleri olarak gösterilir:

  • İş ilanı
  • Etkinlik
Liste görünümü verileri
Tıklama:
Liste görünümündeki bir öğenin tıklanması, liste öğesinde gösterilen sağlayıcı için bir tıklama olarak sayılır.

Gösterim: Bir liste öğesi kısa liste görünümünde görünür olduğunda ve ayrıca liste görünümü genişletildiğinde, öğenin gerçekte görünümün içine kaydırılıp kaydırılmadığına bakılmaksızın bir gösterim sayılır. Bu nedenle, bir öğe kısa görünümde görünür durumdaysa ve kullanıcı listeyi genişletmek için tıklarsa iki gösterim sayılır. Öğe kısa görünümde görünmüyorsa ve kullanıcı listeyi genişletmek için tıklarsa yalnızca bir gösterim sayılır.

Konum: Bir liste öğesi kısa liste görünümünde görüntülendiğinde, tüm görünür öğelere tek bir konum (liste görünümü kapsayıcısının konumu) atanır. Liste genişletilip kaydırılabilir hale geldiğinde her öğeye liste içindeki konumu atanır; konum en baştaki öğenin 1, ikinci öğenin 2 değerini alacağı şekilde belirtilir. Bu nedenle, bir öğe kısa listede 2. konumdaysa ve kullanıcı listeyi genişletmek için tıklarsa liste öğesinin konumu şu şekilde hesaplanır:

(Liste kapsayıcı konumu (genellikle 1) + liste içindeki konum (2)) / 2 = 1,5.

URL: Gösterilen sağlayıcının URL'si. Her liste öğesi için liste görünümünde yalnızca bir sağlayıcı gösterilir.

Ayrıntılar görünümü verileri
Tıklama:
Bir ayrıntılar öğesinin tıklanması, ayrıntılar görünümünde seçilen sağlayıcı için bir tıklama olarak sayılır. Ayrıntılar görünümünde birden çok sağlayıcı gösterilebilir ancak kullanıcının yalnızca bir tanesini seçmesi gerekir.

Gösterim: Ayrıntılar görünümünde gösterilen tüm sağlayıcılar, kullanıcı ayrıntılar görünümüne nasıl gelmiş olursa olsun bir gösterim alır. Ayrıntılar görünümü aşağıdaki şekillerde açılabilir:

  • Bir liste öğesi tıklanarak
  • Ayrıntılar görünümüne ait doğrudan bir bağlantı takip edilerek (örneğin, bir kişi bağlantıyı paylaşmıştır).
Konum: Ayrıntılar görünümünde gösterilen sağlayıcı listesindeki konum.

URL: Seçilen sağlayıcının URL'si.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)


  • İpUcu

Google ads alanı