Google AdWords Reklamı Vermeden Bilmeniz Gerekenler | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
 • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Google AdWords Reklamı Vermeden Bilmeniz Gerekenler

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Adwords kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Google AdWords Reklamı Vermeden Bilmeniz Gerekenler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 80 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Adwords
Konu Başlığı Google AdWords Reklamı Vermeden Bilmeniz Gerekenler
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
WF Moderatör
Katılım
29 Nis 2020
Yaşınız
25
Konum
Istanbul
Mesajlar
439
A.Beğeni
3
Son Görülme
Ticaret
0 /   0 /   0
1. Açılış sayfalarınızı kontrol edin
Açılış sayfası kısaca, reklamlarınızı tıklayan kullanıcıları yönlendirdiğiniz sayfadır. Mükemmel bir Google reklam hesabına sahip olsanız bile açılış sayfalarınız kullanıcılara kötü bir deneyim sunuyorsa, reklamlardan verim elde etmeniz çok zor olacaktır. En çok karşıma çıkan şeylerden birisi de tüm reklamların ilgili sayfa yerine anasayfaya yönlendirilmesi. Bunu yapmayın. Kullanıcıları doğru sayfaya yönlendirmeniz gerektiğine dikkat ettikten sonra açılış sayfanızın karşılaması gereken bir takım teknik ve içeriksel noktalara değinelim.

Teknik gereksinimler

 1. Açılış sayfanızın yüklenme süresini kontrol edin. Mümkünse dört saniyenin altında bir sürede açılmasına özen göstermelisiniz.
 2. Kullanıcı deneyimine aykırı pop-up kullanımından kaçınmalısınız.
 3. Açılış sayfalarınızın mobil uyumlu olması gerekiyor. Bu artık zorunluluk. Açılış sayfanızın tüm cihazlarda sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız.
 4. Açılış sayfanızın uzunluğuna göre birden fazla CTA butonu kullanabilirsiniz.
 5. Eğer lead toplamayı hedefleyen bir açılış sayfanız varsa kullanıcılardan ihtiyacınız olmayan bilgileri almamaya özen gösterin.
İçeriksel gereksinimler

 1. Ürününüzün / hizmetinizin kullanıcıların hangi problemini çözdüğünü, nasıl bir değer sağladığını net olarak anlatmaya çalışın. Aynı zamanda bunları anlatırken çok uzun metinler kullanmamaya özen göstermelisiniz.
 2. Müşterilerinizde etki yaratacak başlıklar ve cta metinleri oluşturmalısınız.
 3. Açılış sayfanızda sunduğunuz olanaklardan, müşterilerinize ne gibi fayda sağlayabileceğinizden, onlara ne gibi bir çözüm sunacağınızdan bahsederek onları harekte geçirmeye çalışın.
 4. Google’da reklam vermek için belirlediğiniz anahtar kelimeleri ve reklam metinlerinin açılış sayfanızla uyumlu olduğundan emin olun. Aynı zamanda bu uyumu sayfanızın başlık ve açıklama bölümünde de sergilemeye özen göstermelisiniz.
 5. Açılış sayfalarınızda kullanıcı yorumları, başarı hikayeleri, güvenlik sertifikaları, iade hakları gibi güven artırıcı unsurlara yer vermelisiniz.
Unutmayın kullanıcılar sizinle birlikte rakiplerinizin reklamlarına da tıklıyor, en iyi ihtimalle birinizi seçiyorlar.

Açılış sayfalarınızın güvenini artırmanızı sağlayabilecek 9 öneri
Ziyaretçi Görüşleri:
İnsanlar çevrelerindeki insanların yorumlarına tahmin ettiğinizden fazla değer verebiliyor. En basiti beğendiğiniz bir ayakkabının resmini yakın arkadaşlarına gönderip, fikirlerini alıp karar verebiliyoruz.

Kullanıcı Yorumları & Başarı Hikayeleri: Ürün veya hizmetinizi kullanmış, satın almış kişilerin olumlu yorumları ve işletmelerine katkılarını anlatan metin veya video içerikler ziyaretçilerin güvenini artırıcı bir unsur olacaktır.

Partner Logoları: İlişkisi olduğunuz veya partneri olduğunuz firmaların logolarını kullanmak bir anlamda onların referans verebileceği ve güvendiği bir işletme olduğunu göstereceğinden dolayı ziyaretçilerinizde olumlu bir izlenim bırakacaktır.

Güvenlik Sertifikaları ve Gizlilik: Ziyaretçilerin güvenliğini önemsediğinizi gösterecektir. Ziyaretçilerin bilgilerini 3.taraf kişi veya kurumlarla paylaşmayacığınızı anlatan gizlilik beyanı eklemelisiniz. Kişisel bilgilerin saklandığını ve güvende olduğunu ziyaretçilerinize hissettirmeniz dönüşüm oranlarınızda artışa yol açacaktır.

Ziyaretçi Bilgileri: Açılış sayfanızda eğer form varsa kesinlikle ihtiyacınız olmayan bilgileri almaya çalışmayın. Bu hem kullanıcıları yorabilir hem de ziyaretçilerin kafasında soru işareti bırakabilir.

İletişim Bilgilerinin Kolay Bulunması: Açılış sayfalarınız tüm sorulara cevap vermeyebilir. Daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcıların size kolayca ulaşmasını sağlayacak yönlendirmeler sunmalısınız. (sosyal medya, canlı destek, mail, telefon v.b) Ayrıca açılış sayfanızda telefon numarası göstermek ziyaretçilerin kolayca yetkili birisiyle görüşebileceğini gösterecektir.

İade Hakları: E-ticaret kanununa göre ziyaretçiler satın almış oldukları ürünleri bir süre boyunca bir neden sunmaksızın iade edebilir. Bunu onlara anlatmak ziyaretçilerin sitenize olan güvenini artırabilir.

Facebook & Google+: Facebook, Google+ gibi güvenilir sitelerden sağlanan üyelik desteği ziyaretçilerin gözünde websitesine olan güveni arttırıcı bir unsur olabiliyor.

Kargo Seçenekleri & Takibi: Ziyaretçilere satın alacakları ürünün kargo detaylarını önceden sunabilirsiniz. Siparişinin hemen mi gönderilmesini istiyorsa yoksa ileri bir tarihte mi teslim edilmesini istiyor gibi. Bunu belirtmeniz ziyaretçilerde aldıkları ürünün hemen kargolanacağı algısını verebilir.

2. Anahtar kelime analizi yapın
Google Adwords hesabınızda kampanyaları kurgulamadan önce mutlaka anahtar kelime analizi yapmalısınız. Anahtar kelime analizi yaparak kullanıcıların ürün veya hizmetlerinizi ne şekilde aradığını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda anahtar kelime analizi yaparak belirlediğiniz anahtar kelimelerin rekabet durumunu öğrenmenizi de sağlar. Böylece belirlediğiniz reklam bütçesine uygun stratejiler geliştirebilirsiniz. Örneğin sınırlı bir reklam bütçesine sahipseniz rekabetin daha az olduğu anahtar kelimelerde reklam vermek veya belirlediğiniz anahtar kelimelerde çok fazla rekabete girmemek gerektiğini size anlatabilir.

Google Adwords reklamlarınız her tıklandığında para ödersiniz. Bu yüzden anahtar kelime analizi son derece önemlidir. Anahtar kelimeler kullandığınız eşleme türüne göre istemediğiniz sorgularda gösterim alabilir. Benim önerim anahtar kelime analizi yaparken kesinlikle reklam göstermek istemediğiniz anahtar kelimeleri de ayrıca not alın. Böylece reklam vermeye başladığınız zaman gereksiz yere maliyet oluşturabilecek önemli sorguları engelleyebilirsiniz.

Google Adwords Kampanyalarında Sıkça Yapılan Hatalar
1. Anahtar kelime eşleme türlerini es geçmek

Hedef kitlenize ulaşmak için belirli anahtar kelimeler belirlediniz ve reklam hesabınıza eklediniz. Sanmayın reklamlarınız sadece bu anahtar kelimelerde gösterilecek. Eğer anahtar kelimelerinizi doğrudan reklam hesaplarınıza eklerseniz hiç tahmin bile edemeyeceğiniz arama sorgularında reklamlarınız gösterim alabilir. İşte bu noktada anahtar kelime eşleme türleri devreye giriyor. Anahtar kelime eşleme türleri belirlediğiniz anahtar kelimelerin hangi sorgularda tetiklenip tetiklenmeyeceği noktasında doğrudan etkilidir. Google Ads’te kullanabileceğiniz 4 anahtar kelime eşleme türü vardır. Bunlar,

 1. Geniş Eşleme
 2. Geniş Eşleme Düzenleyici
 3. Sıralı Eşleme
 4. Tam Eşleme
Geniş Eşleme
Adından da anlaşılacağı gibi anahtar kelimelerinizin en fazla arama sorgusunda tetiklenmesini sağlayacak, kullandığınız zaman çok dikkat etmeniz gereken eşleme türüdür.

Şimdi size güzel bir haber vereyim, bu eşleme türünü kullanmak için yapmanız gereken hiçbir şey yok. Çünkü anahtar kelimelerinizi reklam gruplarınıza eklediğiniz zaman default olarak geniş eşleme eklemiş oluyorsunuz. Bunun anlamı şu, geniş eşlemeye sahip çiçek gönder anahtar kelimesi “çiçek dükkanları, sevgiliye rüyada çiçek göndermek” gibi sorgularda tetiklenebilir. Eğer maksimum erişim elde etmek istiyorsanız ve bütçenizde bunun için yeterliyse geniş eşlemeyi tercih edebilirsiniz ancak bu sefer negatif anahtar kelimelerinizi belirlediğinizden emin olmanız size fayda sağlayacaktır.

Geniş Eşleme Düzenleyici
Geniş eşleme düzenleyici, geniş eşlemeye göre daha hassas bir hedefleme imkanı yaratır. Anahtar kelimelerinizin başına (+) işareti ekleyerek geniş eşleme düzenleyiciyi eşleme türüne sahip anahtar kelimeler elde edebilirsiniz. Örneğin sadece ikinci el eşyalar satan bir websitesi sahibi olduğunuzu varsayalım anahtar kelimelerinizde geniş eşleme düzenleyiciye sahip “+ikinci +el” anahtar kelimesini eklerseniz, reklamlarınız sadece bununla ilgili arama sorgularında gösterilecektir. Ancak yakın ilgili, yazım hatalarını içeren arama sorgularında reklamlarınız gösterim almaya devam eder.

Sıralı Eşleme
Sıralı eşleme anahtar kelimelerinizin hangi arama sorgusunda hangi sırada gösterileceğini belirleyen eşleme türüdür. Anahtar kelime öbeklerinizin başına ve sonuna tırnak işareti (“) ekleyerek sıralı eşlemeli anahtar kelime elde edebilirsiniz. Örneğin, “koşu ayakkabısı” şeklinde bulunanan bir anahtar kelimenizin gösterilebileceği tüm sorgularda “koşu ayakkabısı” kalıbı bozulmayacaktır. Sadece başına ve sonuna farklı sorgular gelebilir. (Adidas koşu ayakkabısı, koşu ayakkabısı modelleri v.b)

Tam Eşleme
Anahtar kelimelerinizin üzerinde tam kontrol sağlar. Eğer bir anahtar kelimeyi tam eşleme olarak kampanyalarınızda eklerseniz reklamlarınız yalnızca o arama sorgularında gösterim alır. Yine geniş eşleme düzenleyicide olduğu gibi yakın ilgili, yazım hataları, çekim ekleri gibi arama sorgularında reklamlarınız gösterilmeye devam eder.

2. Negatif anahtar kelime kullanmamak
Reklam hesaplarında gördüğüm bir başka kritik nokta ise negatif anahtar kelimelerin kullanılmamasıdır. Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın hangi arama sorgularında kullanıcılara gösterilmeyeceğini belirlemenize yardımcı olur. Negatif anahtar kelimeler ilgiliz arama sorguları engelleyeceğinden dolayı reklam bütçenizi daha verimli kullanmanızı, daha iyi dönüşüm başına maliyetler elde etmenizi sağlar.

Örneğin kampanyanızda +iphone +x +fiyatı şeklinde bir anahtar kelimenizin olduğunu varsayalım. Bu anahtar kelimeniz, ikinci el iphone x fiyatı, iphone x ekran değişim fiyatı, iphone x kılıf fiyatı gibi arama sorgularında gösterim alabilir. Eğer sadece sıfır iphone x satan bir websiteniz varsa ikinci el, ekran değişimi, kılıf gibi kelimeleri negatif anahtar kelime olarak kampanyalarınıza eklemeniz reklamlarınızın ilgi düzeyini artıracaktır.

Negatif anahtar kelimeleri listeler oluşturarak birden fazla kampanyanıza ekleyebileceğiniz gibi kampanya veya reklam grubu özelinde de hesabınıza tanımlayabilirsiniz. Benim noktada benim tavsiyem, kesinlikle gösterim almamamız gereken negatif anahtar kelimeleri hesap düzeyinde, reklam grubu özelinde değişebilecek anahtar kelimeleri kampanya veya reklam grubu düzeyinde hesabınıza eklemeniz olacaktır.


3. Arama terimlerini analiz etmemek
Bundan önce bahsettiğim ilk iki madde başarılı kampanya kurgulama noktasında, kampanyalarınızı aktif etmeden önce mutlaka göz atmanızı önerdiğim şeyler arasındaydı. Bahsettiğim ilk maddeleri eksiksiz yapmış olsanız bile düzenli olarak anahtar kelimelerinizin hangi arama sorgularında gösterim aldığını mutlaka kontrol etmeniz gerekir.

Unutmayın Google’da her gün yüz binlerce arama sorgusu ilk defa aratılmaktadır. Bu yüzden kampanyalarınızın kampsamına göre haftalık veya iki haftada bir arama terimleri raporunu çalıştırıp anahtar kelimelerinizin hangi arama sorgularında gösterim aldığını kontrol etmelisiniz. Böylece işinize yaramayan arama sorgularını tespit edebilir ve negatif anahtar kelime olarak kampanyalarınıza ekleyebilirsiniz.

4. Tüm reklamları anasayfaya yönlendirmek
Google’ın bir arama motoru olduğunu ve asıl amacının kullanıcıların aradıkları sorgularla uyumlu sonuçlara ulaştırmak olduğunu hatırlayalım. Reklamlarınızın hedeflediğiniz anahtar kelimelerle uyumlu sayfalara gitmesine özen göstermelisiniz. Böylece hem reklamlarınızın ilgi düzeyini artırmış olacaksınız hem de reklamlarınıza tıklayan kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmuş olursunuz.

5. Ağ seçeneklerini dikkate almamak


1587583373480.png


Arama ağı iş ortakları, Google’ın arama ağında yayınladığınız reklamların erişimini genişletmek amacıyla 3. Taraf websitelerinde reklam göstermenizi sağlar. Bazı kampanyalarda arama ağı iş ortakları iyi performans gösterebilirken bazı kampanyalarda kötü sonuçlar doğurabilir. Arama ağı iş ortaklarında gösterilen reklamlarınızın performansını kampanyalarınıza segment ekleyerek inceleyebilirsiniz.

6. Google Analytics kullanmamak
Öyle bir araç olsun ki sitenizin ziyaretçilere yaşattığı deneyim hakkında size kimsenin söyleyemeyeceği şeyleri söylesin, nerelerde iyileştirmeler yapmanız gerektiği hakkında bilgi versin. Çok güzel olmaz mı?
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)


 • İpUcu

Google ads alanı