Google Adsense Reklam Sunma Düzenleme ile Gelir Arttırma | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
  • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Google Adsense Reklam Sunma Düzenleme ile Gelir Arttırma

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Adsense Anlatımları kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Google Adsense Reklam Sunma Düzenleme ile Gelir Arttırma başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 76 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Adsense Anlatımları
Konu Başlığı Google Adsense Reklam Sunma Düzenleme ile Gelir Arttırma
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
WF Moderatör
Katılım
29 Nis 2020
Yaşınız
25
Konum
Istanbul
Mesajlar
439
A.Beğeni
3
Son Görülme
Ticaret
0 /   0 /   0
Reklam Sunma Düzenleme ile Adsense Geliri Arttırma
Evet ! Adsense gelirini arttırmak adına uygulayabileceğiniz belki de google adsense taktikleri arasında ki en iyi yöntemi şimdi sizlerle paylaşıyorum !

Önceden google, adsense yayımcıların sitesinde gösterimde olan reklamları ziyaretçinin ilgi alanına ( aratma geçmişine ) göre değil, sitenin konusu ne ise, onunla ilgili reklamlar sunardı.

Tabii teknoloji gelişti, adsense’in tecrübesi arttı ve artık hem tıklanma oranının artması hem de yayımcıların adsene gelirini arttırma, daha doğrusu reklam sektöründeki etkileşimi iki yönlü arttırmak için reklam gösterimlerini kullanıcı tabanlı, yani kişiselleştirilmiş reklamlara döktü.

#Kullanıcı tabanlı reklamlar ne demek bilmeyenler için: Diyelim ki bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsunuz ve internette biraz fiyat & kalite araştırması yaptınız. Ardından da sıkılıp, araştırmayı bıraktınız ve sevdiğiniz bir gezi bloguna girip seyahat yazılarını okumaya başladınız,

Siz seyahat blogunda gezinirken seyahat ile ilgili reklamlar değil de bilgisayar ile ilgili reklam görüyorsanız, işte o blogun adsense yayını kullanıcı tabanlıdır.

Yani adsense sizin web geçmişinize sahip olduğu için ilgi alanlarınızı da biliyor. Dolayısı ile de hangi siteye giderseniz gidin, karşınıza sizin tıklama potansiyelinizin olduğu reklamları çıkartıyor.

Muazzam bir sistem değil mi ?

#Yani adsense’in ziyaretçiye ilgi duyduğu alanda reklamlar göstermesi reklamların tıklanma oranını arttıracaktır. Bu kesin. En azından tıklama başına maliyetin düşük olduğu nişte yazan bloglar / siteler için bu kesin.

Bir de farklı bir açıdan bakmata fayda var;

#Adsense tıklanma oranları aratacakta yayıncının adsense geliri artacak mı ? İşte… aslında işin rengi burada biraz değişiyor.

Verdiğim örnekten gidelim;

Şu an yazımı yazarken baktığım rakamlar ile; “Bilgisayar” anahtar kelimesinin tıklanma başına maliteyi 0,55 TL iken, “Otel” anahtar kelimesinin tıklanma başına maliyeti 1.57 TL

Bu kıyaslama da ortaya 2 seçenek çıkıyor;


1-Bilgisayar alma eğiliminde olan bir ziyaretçinin gezi blogunda gezinirken bir bilgisayar reklamına tıklaması ile gezi blogu sahibi 0.50 TL gibi bir rakam kazanacak.

2-Ancak eğer gezi blogu sahibi blogu ile alakasız reklamların yayınını blogundan kaldırısa ve sadece yazdığı konular ile alakalı reklamları yayıma sokarsa ki bunun içerisine elbette otel reklamları da dahil olacaktır,

Kafasında bilgisayar alma düşüncesi olan yine aynı kişi aynı gezi blogunda o reklamlardan birine tıklar ise, bu sefer de blog sahibi o tıklamadan 1.50 TL kazanacak.

Bu noktada ise şu çelişki ortaya çıkıyor;

1. seçeneğin gerçekleşmesi daha muhtemelken, 2. seçeneğin gerçekleşmesi daha düşük bir orana sahip. ( Çünkü kişinin ilgi alanı bilgisayar ve otel reklamları ilgisini çekmiyor )

Ancak 2. seçeneğin gerçekleşmesi durumunda ise blog sahibi 1. seçenekte elde edeceği gelirin 3 katını kazanıyor.

Soru şu;

?2. seçenek uygulanırsa tıklamaların düşeceği bir gerçek ancak düşen tıklanma oranı % 66 olur mu ? Eğer % 66’dan daha düşük bir oran olursa blog sahibi her türlü google adsene gelirini artırmış oluyor.

Daha genel bir soruyla ise;

?Tamam, kullanıcı odaklı reklamların tıklanma oranı daha yüksek olurken, kullanıcı odaklı reklamları kaldırdığınızda, yani sadece yazdığınız içeriklerle ilgili reklamları yayıma soktuğunuzda tıklanma oranınız düşecektir

Ancak google adsense geliri de düşecek midir ? Yoksa aksine artacak mıdır ?

İşte bu tamamen yazdığınız niş ( konu ) ile alakalı.


#Eğer yazdığınız niş için verilen reklamların tıklama başına maliyeti yüksek ise, kesinlikle kullanıcı odaklı reklamları engellemelisiniz.

Evet ! Eğer böyle bir blogunuz ya da siteniz var ise, google adsense kazanç arttırma işleminiz çok büyük bir ihimatlle ( ki ben denedim ve adsene gelirlerimiz bu yöntemle arttı ) başarıya ulaşacaktır !

#Ancak şunu da unutmayın ki dediğim gibi bu durum her site için aynı durum söz konusu olmayacaktır ! Bu tamamen yazdığınız niş genelinde verilen reklamların tıklama maliyetinin reklam verene ne kadar olduğuna bağlı.

Not:Eğer sigorta, finasn, emlak, banka kredileri, sağlık ya da tatil gibi konularda ( TBM’si yüksek kategorilerde ) niş bir siteniz varsa kesinlikle kullanıcı odaklı reklamları engellemeyin ve en az 1 hafta gelirinizin artıp, artmadığını gözlemlemelisiniz.

Peki google adsense geliri arttırma adına kullanıcı odaklı reklamarı nereden kaldıracaksınız ?

1-Yine Reklamlara İzin Ver & Reklamları Engelle sekmesi altında bulunan Reklam Sunma kısmına gidin ve burada kullanıcı tabanlı reklamlar sekmesinde bulunan ayarları etkisiz hale gitirin.

1587579577045.png
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)


  • İpUcu

Google ads alanı