Google Adsense Ne Kadar Kazandırıyor? | Google Yardım ve Destek Forumu | Google Forum®
Neler Yeni
  • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Google Adsense Ne Kadar Kazandırıyor?

[WF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Adsense Anlatımları kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Google Adsense Ne Kadar Kazandırıyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 127 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Adsense Anlatımları
Konu Başlığı Google Adsense Ne Kadar Kazandırıyor?
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
WF Moderatör
Katılım
29 Nis 2020
Yaşınız
25
Konum
Istanbul
Mesajlar
439
A.Beğeni
3
Son Görülme
Ticaret
0 /   0 /   0
Google Adsense Ne Kadar Kazandırıyor
Gelelim google’dan para kazanma adına en merak edilen kısma. Google adsense tıklama başına ne kadar veriyor ? Bize gösterebileceğin örnek google kazançları var mıdır ?

Öncelikle adsense tık başına ne kadar veriyor sorusunun cevabını yanıtlamaya çalışayım, ardından da bazı sitelerin google adsense kazançlarını paylaşayım;

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor
Adsense tıklama başına ne kadar kazandırır sorusunun yanıtı tamamen farklılık gösteren bir durum.

Hadi ama lafı geveleme de bize rakamlarla konuş… demeden önce bir durun.

Size rakam vereceğim. Söz. Önce bir okuyun.

Peki nasıl farklılık gösteriyor ve ne kadar farklılık gösteriyor ?

Hemen açıklayayım;

Diyelim ki sizin seyahat üzerine bir blogunuz var.

Böyle bir bloga kim reklam vermek ister ?: Online uçak – otobüs – tren bileti satan firmalar, tur firmaları, acentalar, oteller gibi turizm sektöründe olan bir çok firma.

Örneğin “otel rezervasyon” kelimeler bütününe adwords üzerinden reklam veren otel satan bir online rezervasyon sitesini ele alalım.

Google adwords üstünden “otel rezervasyon” kelimeler bütününün tıklama başına maliyetini öğrendiğimde karşıma 6,19 TL gibi bir rakam çıkıyor. Hemen alttaki resimde olduğu gibi.

1587578921056.png

Google Adsense Ne Kadar Kazandırır – Otel Rezervasyon Kelimesi
Bu kelimenin reklam verenler için maliyetinin bu kadar yüksek olma sebebi ise, dediğim gibi bu kelimede rekabet eden bir çok firmanın ve kar marjının yüksek olmasından kaynaklı.

Bir firma ben tıklama başına 5 TL veririm derken, diğeri ben 5.5 bir diğeri ise ben 6.20 veririm diyor. Aynı açık arttırma gibi. Tıklama başına en çok rakamı hangi firma verirse de, onun reklamları en çok gösterime sunuluyor.

#Bir gezi blogunuz var ve “otel rezervasyon” kelimeleri ile birebir ya da yakından ilgili bir de yazınız var diyelim. Eğer siz bir adsense yayımcısıysanız, google adwords üzerinden tıklama başına 6,19 TL ile reklam veren bu firmaların reklamı sizin o yazınızda adsense reklam kodlarını yerleştirdiğiniz noktalarda yayımlanacaktır demektir.

1587578909772.png


Üstteki resim bir seyahat blogunun hangi kelimelerden tıklama başına kaç dolar kazandığını gösteriyor.

Resimde de gördüğünüz gibi bu blog “online otel rezervasyon” ve “otel rezervasyon siteleri” kelimelerinden tıklama başına 1,94 – 2.17 dolar kazanç sağlamış. ( Bu rakamlar ve kazançlar gerçektir. )

Bu örnek üzerinden yapıcağımız çıkarım ile google adsense ne kadar kazandırır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;

Cvp:Google adwords üzerinden reklam verenler seçtikleri kelimeye (örn: otel rezervasyon) tıklama başına ne kadar ücret öderse,

Siz de adsense yayımcısı olarak bu reklam verenlerin bu kelimeler için (örn: otel rezervasyon) ödediği ücretinin büyük bir kısmını, blogunuzda bu kelimeler ile çok yakın ya da direkt alakalı içerikler yazdığınızda kazanabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi tıklama başına nerede ise 6 TL gibi bir rakam.

Şimdi gelelim google adsense tıklama başına ne kadar veriyor sorunusun tam olarak nerede ve nasıl farklılık gösterdiğine.

Gelin bir de başka bir kelimeyi yine bir seyahat blogu gözü ile tekrar inceleyeylim;

Yine aynı seyahat blogunun “mersin tarihi yerler” kelimesini hedefleyen bir başka yazısından kazandığı tıklama başına adsense geliri ise incelediğim raporda 0,0 dolar olarak görünüyor; ( muhtemelen TL karşılığı da 0,10 – 0,15 kuruştur )

1587578900374.png


Aynı şekilde bu kelime için google adwords üzerinden reklam veren gözü ile tıklama başına ne kadarlık maliyeti olduğuna baktığımda ise karşıma 0,16 kuruşluk bir rakam çıkıyor;

1587578895371.png


Bu kelimenin tıklanma başına maliyetinin düşük olma sebebi ise basit. Çünkü bu kelimeye reklam veren neredeyse kimse yok.

“Mersin tarihi yerler” kelimeler bütününe kim reklam verir ki ? Ya da daha doğru bir soru ile bu kelimeye reklam veren bir kişi neyi satıyo olabilir de, buradan gelen ziyaretçiyi satışa dönüştürebilir ?

Tarihi yerleri araştıran birine otel satabilir mi ?

Belki. Ama çok düşük bir olasılıkla.

En azından otel rezervasyon diye aratan bir kişiye satabilme potansiyelinin 50’de biri kadar bile olmayan potansiyelle satabilir. İşte, tam da bu yüzden birinin tıklama başına maliyeti 6 TL iken, diğerinin 0,16 kuruş.

Bu seferde bu örnekten yola çıkarak baktığımızda google adsense tıklama başına ne kadar kazandırır sorusunun cevabı farklı oluyor.

İşte, google adsense tıklama başına ne kadar veriyor sorusunun cevabı bu yüzden farklılık gösteriyor. Sizin tıklama başına kazanacağınız ücret tamamı ile reklam verenlere bağlı.

#Yani sonuç olarak google adsense ne kadar kazandırır sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil. Bu tamamı ile sektöre göre değişiklik gösteren bir rakam.

#Rekabeti ve kar marjı sektörler ile ilgili yazılar yazdığınız bir blogunuz olduğunda, google adsense kazançları da aynı doğru orantılı bir şekilde yükseliş gösteriyor. Eğer böyle bir blogunuz var ise adsense üzerinden oldukça güzel rakamlar kazanmanız mümkün.

#Özellikle teknoloji, finans, sigorta, turizm gibi sektörlerde adsensen kazançları oldukça yüksek seviyelerde.
 

Benzer konular

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)


  • İpUcu

Google ads alanı